Do Polski trafi niezwykle ważna dostawa. Szef ARM przekazuje najnowsze informacje, chodzi o szczepionki przeciw COVID-19

- Mamy zaplanowaną dostawę 29 tys. dawek szczepionki Moderny we wtorek w godzinach wieczornych. Ich dystrybucja rozpocznie się prawdopodobnie już w czwartek w zależności od procedury zwolnienia serii oraz zamówień ze szpitali planujących szczepienia w weekend - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Od czasu pojawienia się szczepionki koncernu farmaceutycznego Moderna Polacy zastanawiają się, kiedy będzie ona dla nas dostępna. Od końcówki grudnia ubiegłego roku trwają szczepienia medykamentem BioNTech, ale nowy dostawca mógłby przyspieszyć te działania.
Już wkrótce szczepionka Moderny dostępna w Polsce
Unia Europejska zatwierdziła do użytku dwie szczepionki. 21 grudnia ubiegłego roku Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty, a 6 stycznia 2021 r. - preparat Moderny.
Jak podaje portal Polsatnews.pl, już dzisiaj wieczorem (we wtorek 12 grudnia) ma do naszego kraju trafić 29 tys. szczepionek firmy Moderna.
- Mamy zaplanowaną dostawę 29 tys. dawek szczepionki Moderny we wtorek w godzinach wieczornych. Ich dystrybucja rozpocznie się prawdopodobnie już w czwartek w zależności od procedury zwolnienia serii oraz zamówień ze szpitali planujących szczepienia w weekend - powiedział Kuczmierowski.
Szczepionka Moderny ma być do nas dostarczana raz na dwa tygodnie, czyli zdecydowanie rzadziej niż ta od BioNTech i Pfizera, która dostarczana jest co tydzień.
- Gdy szczepionki Moderny trafią do ARM, to 50 proc. z nich będziemy chcieli zabezpieczyć na zaszczepienie kolejną dawką. Przy czym należy pamiętać, że to zaszczepienie w przypadku preparatu Moderny powinno być zrealizowane po czterech tygodniach - wyjaśnił Kuczmierowski.
Do końca pierwszego kwartału ma do nas trafić 840 tys. dawek szczepionki Moderna. W pierwszym miesiącu będzie to około 70 tys. medykamentu.
- W kolejnych miesiącach, kwartałach spodziewamy się większych dostaw i na to liczymy. Szczepionki sukcesywnie będziemy wydawać do szpitali - zapewnił szef ARM.
Do tej pory w naszym kraju koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 1 390 385 pacjentów. Spośród nich 1 130 460 zdążyło już wyzdrowieć, 228 667 wciąż walczy z chorobą, a 31 258 niestety zmarło.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Nie żyje osobisty lekarz papieża Franciszka. Miał koronawirusa
- Prosta mikstura oczyszczająca nasz układ pokarmowy. Każdy może ją sobie przygotować
- Objawy świadczące o zbyt dużej ilości toksyn w organizmie. Nie wolno ich lekceważyć