Nowa szczepionka przeciw COVID-19 jeszcze w tym miesiącu. Złożono wniosek

szczepionka AstraZeneca
unsplash.com/benjamin lehman
Autor Natalia Niewczas12.01.2021

Najnowsze informacje w sprawie szczepionki przeciw COVID-19 powstałej w wyniku współpracy koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Do Europejskiej Agencji Leków wpłynął wniosek o warunkowe dopuszczenie preparatu do użytku. Niewykluczone, że opinia zostanie wydana pod koniec stycznia.

Na ten moment Europejska Agencja Leków oficjalnie zatwierdziła dwie szczepionki przeciw COVID-19. Jedna z nich jest owocem współpracy firm Pfizer i BioNTech, drugą opracowali specjaliści z przedsiębiorstwa Moderna. O dopuszczenie do użytku stara się teraz kolejny preparat wynaleziony przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca, który podjął współpracę z Uniwersytetem w Oksfordzie. Europejska Agencja Leków przekazała informacje w tej sprawie we wtorek 12 stycznia.

Niewykluczone, że niebawem Europejska Agencja Leków zatwierdzi kolejną szczepionkę przeciw COVID-19

Wniosek dotyczący szczepionki przeciw COVID-19 ma zostać rozpatrzony w trybie przyspieszonym. Informacje potwierdziła sama Europejska Agencja Leków (EMA).

- Otrzymaliśmy wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw COVID-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego; będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie - przekazała we wtorek EMA.

Warto jednak zaznaczyć, że EMA wydaje niewiążące opinie w sprawie szczepionek. Ostateczną decyzję w sprawie dopuszczenia danego preparatu do obrotu w UE wydaje Komisja Europejska.

Prozdrowotne właściwości skórki od cytryny. Jest ich więcej niż mogłoby się spodziewaćProzdrowotne właściwości skórki od cytryny. Jest ich więcej niż mogłoby się spodziewaćCzytaj dalej

O wniosku dopuszczenia szczepionki do obrotu za pośrednictwem mediów społecznościowych informowała także szefowa Komisji Europejskiej. Zapewniła, że w przypadku otrzymania pozytywnej opinii przez EMA, “będziemy pracować pełną parą, by zezwolić na jej stosowanie w Europie” - napisała cytowana przez serwis WP Ursula von der Leyen.

Szczepionka przeciw COVID-19 Oxfort-AstraZeneca, w przeciwieństwie do preparatów od Pfizera i BioNTechu oraz Moderny, nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach. Do zachowania swych właściwości specyfik od Pfizera i BioNTechu wymaga temperatury -70 stopni Celsjusza; szczepionka od Moderny natomiast -15 stopni Celsjusza.

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny powstały w wyniku połączenia brytyjskiej spółki Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Firma Pfizer należy do głównych konkurentów koncernu na rynku leków.

AstraZeneca koncentruje się na produkcji leków siedmiu działów medycyny, w tym onkologii, kardiologii, pulmonologii czy antybiotykoterapii. Dane z 2018 roku wskazują, że w tamtym czasie koncern zatrudniał ok. 60 tys. pracowników.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł