Wiemy, jakie są potencjalne działania niepożądane szczepionki od Moderny. Firma opublikowała oficjalne informacje

Szczepionka Moderny - skutki uboczne
East News/A person displays an ampoule of Moderna's corona vaccine in Oss, on January 11, 2020. - The European Union on January 6 authorised the Moderna coronavirus jab, giving the bloc a second vaccine and a shot in the arm after a slow start to its bid to protect its 450 million residents. (Photo by ROB ENGELAAR / various sources / AFP) / Netherlands OUT
Autor Barbara Bujar12.01.2021

Firma Moderna, której szczepionka została niedawno dopuszczona do użycia w krajach Unii Europejskiej, opublikowała listę skutków ubocznych. U pacjentów, którzy przyjęli medykament w ramach badań klinicznych, wystąpiły takie objawy jak między innymi gorączka lub ból w miejscu wstrzyknięcia. Producenci zapewniają jednak, że w większości przypadków symptomy przebiegały łagodnie.

Od grudnia ubiegłego roku Polacy przyjmują szczepionkę, która ma ochronić ich przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory w placówkach medycznych pacjentom podawano wyłącznie medykament opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech. To jednak ma się zmienić.

Jak przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, we wtorek późnym wieczorem do Polski mają trafić pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19, którą opracowała firma Moderna. Medykament został bowiem dopuszczony do użycia przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Leków (więcej TUTAJ).

Szczepionka Moderny trafi do Polski. Jakie są jej skutki uboczne?

Jak podaje Medonet, szczepionka firmy Moderna – podobnie jak inne leki farmaceutyczne – może prowadzić do pewnych skutków ubocznych. Po przeprowadzeniu badań klinicznych producenci wybrali te, które mają występować najczęściej i wpisali je na specjalną listę.

W badaniu nad medykamentem, które miało na celu wyodrębnić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), wzięło udział 30 351 ochotników powyżej 18. roku życia. Część z nich otrzymała jedną lub dwie dawki szczepionki. Pozostałym podano natomiast placebo.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Na podstawie obserwacji naukowcy doszli do wniosku, że najczęściej, bo aż u 70 procent badanych, wystąpił skutek uboczny w postaci bólu w miejscu wstrzyknięcia. Jednym z symptomów, które zgłosiło mniej osób – było to 10 procent uczestników – było natomiast zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Pozostałe objawy NOP podzielono na poszczególne grupy.

Do grupy symptomów, które występowały bardzo często (1 lub więcej osób na 10 badanych) zaliczono: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, gorączkę, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych, nudności, wymioty oraz ból mięśni i stawów.

Często (u 1 lub więcej osób na 100 badanych) pojawiały się natomiast: wysypka, świąd w miejscu wstrzyknięcia oraz zaczerwienienie lub pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia.

Do grupy rzadkich (u 1 lub więcej osób na 10 000 badanych) zaliczono z kolei obrzęk twarzy i ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Wystąpienie dolegliwości nie ma jednak potwierdzonego powiązania z działaniem szczepionki przeciw COVID-19. Wspomniane porażenie nerwu twarzowego wystąpiło bowiem u pacjenta, który przyjął dawkę placebo.

Mimo wyodrębnienia wielu niepożądanych odczynów poszczepiennych producent zapewnia, że większość z nich przebiegła u badanych pacjentów w sposób łagodny lub umiarkowany. Objawy zazwyczaj ustępowały po kilku dniach od szczepienia.

O skutkach szczepionki firm Pfizer i BioNTech możecie przeczytać TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł