rosyjska szczepionka
fot. https://unsplash.com/ CDC
Autor Natalia Niewczas - 12 Sierpnia 2020

Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na rosyjskiej szczepionce. Jest stanowcza odpowiedź ministra zdrowia

Szczepionka na koronawirusa stanowiłaby skuteczne, długofalowe zażegnanie kryzysu epidemiologicznego. Niemal od samego początku pandemii pracują nad nim setki uczonych. a świat niecierpliwie oczekuje rezultatów ich starań. Jak powiadomił w sierpniu rosyjski przywódca Władimir Putin, to właśnie jego ojczyzna może poszczycić się pionierskim opracowaniem remedium.

Szczepionka przeciw COVID-19 już za kilka tygodni trafi do swoich odbiorców - o planach masowej produkcji “Sputnika V” poinformował we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski przywódca zapewnił, że szczepionka przeszła dwumiesięczną fazę testów na ochotnikach i jest w pełni bezpieczna. Jak podaje portal medonet.pl, specjaliści z całego świata podają słuszność decyzji rosyjskich organów w wątpliwość.

Ogłoszono poważne zmiany w szkolnictwie. Wszyscy uczniowie będą się musieli dostosowaćOgłoszono poważne zmiany w szkolnictwie. Wszyscy uczniowie będą się musieli dostosowaćCzytaj dalej

Rosyjska szczepionka wzbudza skrajne emocje

Szczepionka została zatwierdzona do użycia bez przeprowadzenia koniecznych badań klinicznych - to pierwszy i podstawowy zarzut, jaki eksperci z całego świata stawiają wobec wyprodukowanego przez Rosjan remedium. Zdaniem uczonych z tego powodu skuteczność i bezpieczeństwo preparatu nie zostały naukowo potwierdzone.

- Bez prezentacji naukowej dokumentacji nie wiemy nawet, czy rosyjska szczepionka jest w ogóle skuteczna - zauważa Keith Neal, specjalista z zakresu epidemiologii z Nottingham University.

Krytyki nie szczędzi również ekspert z Instytutu Genetyki Uniwersytetu College Londyn, Francois Balloux. Uważa, że masowa produkcja dokładnie nieprzebadanej szczepionki może obfitować w fatalne skutki. Zagrożone jest nie tylko społeczne zaufanie do szczepień, ale i samo ludzkie zdrowie i życie.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. WP: Władza forsuje zmianę ustawy. Służby dostaną niemal nieograniczone uprawienia

Peter Kremsner z uniwersytetu w Tybindze, naukowiec uczestniczący w badaniach nad innym szczepieniem na koronawirusa, również zarzuca rosyjskim organom nadzoru lekkomyślność. Jego zdaniem szczególnie niebezpieczny może okazać się brak testów remedium na dużej grupie ludzi. Podobne zdanie dotyczącej planowanej masowej produkcji rosyjskiej szczepionki ma Ayfer Ali, specjalistka do spraw leków z Warwick Business School. Jak twierdzi, tylko liczna grupa ochotników zapewnia odpowiednio wczesne wykrycie możliwych, groźnych dla zdrowia i życia działań niepożądanych.

Michaił Muraszko, który jest rosyjskim ministrem zdrowia, odpowiedział na wszelkie zarzuty, które kierowane są przeciwko opracowanej przez nich szczepionce. Według niego wszystkie stwierdzenia, że preparat w jakimkolwiek stopniu jest niebezpieczny, są bezpodstawne i wynikają jedynie z międzynarodowej rywalizacji o to, kto pierwszy wytworzy szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja dla wielu rodzin. Rząd zapowiedział nowe wytyczne
  2. Wybiegła z gmachu TVP, usiadła i zaczęła płakać. Katarzyna Dowbor została okropnie potraktowana, zanim zaczęła prowadzić "Nasz nowy dom" w Polsacie
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Jasnowidz Jackowski to oszust? Ujawniono oburzające informacje na temat jego metod pracy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł