Kiedy Polacy mogą się spodziewać szczepionki na koronawirusa? Jest odpowiedź wiceministra

szczepionka: kiedy będzie
unsplash Macau Photo Agency
Autor Klaudia Gaicka12.10.2020

Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 jest jednym z bardziej wyczekiwanych odkryć. Być może już niedługo trafi do wybranych Polaków. Wiceminister Zdrowia wyjawił, komu i kiedy zostanie podana szczepionka. Okazuje się, że termin jest bliższy, niż sądzono.

Szczepionka już od kilku miesięcy dosłownie zmywa sen z powiek naukowcom z całego świata. Sztaby naukowców pracują noc i dzień, tak aby, jak najszybciej dostęp do szczepionki uzyskali ci najbardziej potrzebujący lub ci, którzy najprężniej transmitują wirusa. Teorie odnośnie do tego, kto i kiedy uzyska szczepionkę, są różne, niewątpliwie termin ten zbliża się do nas z każdym dniem.

Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe krokiLekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe krokiCzytaj dalej

Szczepionka już niebawem? Takiego zdania jest Wiceminister Zdrowia. Padł konkretny termin i wyjaśnienie, kto może liczyć na szczepionkę w pierwszej kolejności

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska wyjawił na antenie Radia Plus, kiedy jego zdaniem szczepionka pojawi się w Polsce. Termin nie jest wcale tak odległy, jak to mogłoby się niektórym wydawać.

- Jestem optymistą, myślę, że koniec grudnia, początek stycznia to ten czas, kiedy ona się pojawi – wskazał. - Ale to zależy od badań klinicznych. Nikt nie wpuści do obrotu szczepionki, która nie jest w pełni bezpieczna. Ona musi być nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna – wyjaśnił.

Kraska wskazał, że nasz kraj cały czas kontaktuje się z Unią Europejską w sprawie szczepionek. Wiele firm zajmujących się szczepionkami jest już na końcowych etapach.

- To jest duży przetarg. Firmy, które produkują szczepionki, są mniej więcej na podobnych etapach, więc czy szczepionka będzie ze Stanów Zjednoczonych, czy z Europy, to myślę, że będzie ona w podobnym czasie – wyjaśnił.

Wiceminister wyjawił, że umowy już są podpisane i pozostaje nam jedynie czekać na pojawienie się szczepionki. Zaznaczył, że szczepionka w pierwszej kolejności zostanie wydana osobom z grupy największego ryzyka, czyli do służby zdrowia i osób starszych.

Dzisiaj grzeje: 1.Bill Gates przewiduje, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Podał konkretny termin i warunek, który musi być spełniony
2.Rodzina prześle Ci pieniądze, a Ty zapłacisz kolejny podatek. Grożą Ci też inne konsekwencje
3.Media obiegła tragiczna wiadomość. Są ofiary śmiertelne

Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policjęZarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policjęCzytaj dalej

- To jest umowa, którą zawiera Unia Europejska, my jesteśmy w tym pakiecie dostępności. Każdy kraj deklaruje pewną ilość, którą chce pozyskać i my jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że ilość, którą zadeklarowaliśmy, jest akceptowalna. Czekamy więc tylko, żeby ta szczepionka się pojawiła – powiedział Kraska.

Kobieta piła przez tydzień napar z pokrzywy. Efekty okazały się oszałamiająceKobieta piła przez tydzień napar z pokrzywy. Efekty okazały się oszałamiająceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd podjął decyzję ws. wyjazdów 1 listopada. Wielu nie będzie zadowolonych
  2. NASA udostępniła niesamowite nagranie. Widok zapiera dech w piersi, planeta jest gigantyczna
  3. Uczniowie zapowiadają protest. Boją się o siebie i bliskich
  4. Umarł w karetce przed szpitalem. Nie mieli dla niego miejsca
  5. Fani pogrążyli się w żałobie. Odszedł wspaniały artysta
  6. Marta odkryła przepis na pierogi ruskie sprzed 100 lat. Nigdy się nie rozpadają, robi się je w chwilę

Następny artykuł