Różnice pomiędzy szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Wirusolog tłumaczy

szczepionka różnice
unsplash.com/ Hakan Nural
Autor Natalia Niewczas13.01.2021

Efektywność poszczególnych szczepionek przeciw COVID-19 nieco się od siebie różni. Jak podkreśla wirusolog, nie istnieje jednak preparat, który zapewnia 100% ochronę przed zakażeniem daną chorobą. Szczepionki od Pfizera i BioNTechu, Moderny oraz AstraZeneca dodatkowo wymagają wyraźnie określonych warunków przechowywania; każdy preparat należy trzymać w nieco innej temperaturze.

Obecnie Komisja Europejska zatwierdziła powszechne użycie szczepionek od firm Pfizer i BioNTech oraz Moderna. O warunkowe zatwierdzenie preparatu stara się także koncern AstraZeneca. W programie WP “Newsroom” dr Emilia Skirmuntt, wirusolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Oksfordzie, omawia najważniejsze różnice, jakie występują pomiędzy wymienionymi preparatami.

Kluczowe różnice pomiędzy szczepionkami przeciw COVID-19

Jednym z najważniejszych pytań dotyczących szczepionek przeciw COVID-19 jest to o ich skuteczność. Jednocześnie efektywność preparatu to czynnik, który w znacznym stopniu różni od siebie poszczególne specyfiki.

Jak wyjaśnia dr Emilia Skirmuntt, po podaniu drugiej dawki szczepionki będącej owocem współpracy firm Pfizer i BioNTech jej skuteczność sięga od 94-95%, na co wskazują prowadzone dotychczas badania. Podobną efektywność wykazuje preparat od Moderny.

Inny rezultat daje podanie pacjentowi szczepionki od koncernu AstraZeneca. Jej skuteczność ocenia się na ok. 70%. Ekspertka zaznacza, że żadna z dostępnych szczepionek nie daje jednak 100% ochrony przed daną chorobą zakaźną.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

- (...) szczepionki Pfizera i Moderny mają bardzo wysoką efektywność. Po podaniu drugiej dawki jest ona na poziomie 94-95 proc. Jeżeli chodzi o szczepionkę AstraZeneki, ta efektywność jest nieco niższa, ale też na tyle wysoka, że w większości przypadków uchroni nas przed zachorowaniem - mówi ekspertka.

Jak wskazuje specjalistka, choć w porównaniu z dwoma pozostałymi preparatami szczepionka od koncernu AstraZeneca zdaje się odstawać, w rzeczywistości różnica nie jest aż tak duża. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wiek pacjenta.

Dr Skirmuntt tłumaczy, że w przypadku szczepionki od koncernu AstraZeneca wiek pacjenta przekłada się na efektywność preparatu. Szczepionka będzie bardziej skuteczna w przypadku podania preparatu pacjentowi w wieku 30 lat niż osobie starszej.

Poszczególne preparaty różnią warunki, w jakich szczepionka powinna być przechowywana, by zachowała swe właściwości. Podczas gdy specyfik od Pfizera i BioNTechu wymaga temperatury -70 stopni Celsjusza, ten od Moderny ok. -20 stopni Celsjusza.

Najlepiej wypada w tym przypadku szczepionka od koncernu AstraZeneca. Preparat zachowuje swoje właściwości w temperaturze, jaka panuje w domowej lodówce.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł