szczepionka: priorytet
unsplash.com/ CDC
Autor Klaudia Gaicka - 13 Września 2020

Kto jako pierwszy powinien otrzymać szczepionkę na koronawirusa? Odpowiedź może zaskoczyć

Szczepionka coraz bliżej. Eksperci z całego świata zadają sobie pytania, odnośnie do tego, w jaki sposób rozdysponować tak cenny zasób, jakim stanie się szczepionka, w momencie swojego wynalezienia. Grupa naukowców ma pewną kontrowersyjną opinię na temat tego, kto powinien zostać zaszczepiony w pierwszej kolejności.

Szczepionka na koronawirus SARS-CoV-2, pomimo tego, że nie jest jeszcze w sprzedaży, zmywa sen z powiek naukowcom z całego świata. Taki stan rzeczy trwa już od dobrych kilku miesięcy. Czas leci nieubłaganie, a w fazie jest co najmniej kilkadziesiąt różnych medykamentów mających obronić nas przed drugą falą zakażeń, która niedługo ma się rozpocząć.

Kolor języka może powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia. Wyczytamy z niego żółtaczkę, płonicę i wiele innych groźnych choróbKolor języka może powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia. Wyczytamy z niego żółtaczkę, płonicę i wiele innych groźnych choróbCzytaj dalej

Szczepionka coraz bliżej. Naukowcy mają kontrowersyjną opinię

Wielu ekspertów ostrzega, że ta czeka nas już tej jesieni. Wszystko przez kropelkową drogę przenoszenia wirusa, która słabiej radzi sobie latem. Każdego dnia giną ludzie, ale również jesteśmy bliżej wynalezienia szczepionki. Pomimo pojawienia się pierwszych przewidywanych terminów, wciąż nie wiemy, kto otrzyma szczepionkę w priorytetowej kolejności.

Jak podaje portal Medonet.pl, Stany Zjednoczone wydały zalecenia, według których w pierwszej kolejności szczepionkę powinni otrzymać pracownicy ochrony zdrowia i służb ratowniczych, zaraz po nich osoby starsze, czyli te, które są w grupie największego ryzyka. Jednak pewna grupa amerykańskich naukowców uważa, że na drugim miejscu powinni być ludzie młodzi. Choć to szokujące, eksperci mają sensowne argumenty. Są wśród nich profesorowie kilku amerykańskich wyższych uczelni, które zajmują się ekonomiką zdrowia i epidemiologią.

Badania ekspertów wykazały, że 80 proc. wszystkich infekcji wywodzi się od zaledwie 10 proc. chorych. Co więcej, nawet 40 proc. zainfekowanych, nazywanych często "superroznosicielami", nie ma żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Naukowcy uważają, że to przedstawicieli tej grupy należy zaszczepić w pierwszej kolejności.

Eksperci podkreślili, że mają świadomość tego, jak duża będzie presja wywierana na politykach. Jednak nalegają, aby ci wybrali rozwiązanie, które będzie długofalowo najkorzystniejsze, a nie najbardziej oczywiste. W praktyce oznacza to priorytet dla osób podtrzymujących transmisję, a nie tych, najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Właściciele psów muszą być gotowi na nowy obowiązek. Znajdzie się w nowelizacji ustawy

Musimy pamiętać, że szczepionka zapobiegająca rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 nadal jest poszukiwana. Aktualnie wciąż najskuteczniejszą metodą ochrony przed infekcją COVID-19 wciąż pozostaje przestrzeganie zasad higieny osobistej i zachowywanie dystansu w przestrzeni publicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najgorsza wiadomość w niedzielę rano. Media właśnie przekazały, nie żyje
  2. Zamykają, klamka zapadła. Setki Polaków będzie wściekłych
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. W piosence dla dzieci ukryty jest przepis na ciasto ze śliwkami. Jest podobno najlepsze na świecie

Następny artykuł