Decyzja już zapadła. Premier Morawiecki zdradził, kto jako pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19

szczepionka: kto otrzyma w pierwszej kolejności
unsplash Vladimir Fedotov
Autor Klaudia Gaicka13.11.2020

Już wkrótce szczepionka będzie dostępna w Polsce. Udało nam się wygrać pierwszą bitwę z pandemią, nasze zwycięstwo jest jednak bardzo kruche. Mimo radości, politycy apelują, aby nie spoczywać na laurach i wciąż pilnować zaleceń.

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 pandemia jest tym, co spędza sen z powiek naukowcom. Kiedy kilka dni temu firma Pfizer ogłosiła, że udało im się stworzyć takowy medykament, wszyscy byli wniebowzięci.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćCzytaj dalej

Wkrótce szczepionka będzie dostępna w Polsce. Wiemy, kto otrzyma ją w pierwszej kolejności

Pomimo tego, że do jej dystrybucji pozostało jeszcze kilka miesięcy, politycy już teraz zastanawiają się, w jaki sposób ją rozdysponować. Możliwości w zasadzie są dwie, pierwsza to podanie szczepionki osobom, które najaktywniej roznoszą chorobę, czyli młodym, druga - to podane tym, którym grozi najcięższy przebieg.

- Nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, ale widzę wyraźnie, że tę walkę wygramy. Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki, a do tego będzie też służył cały proces szczepienia, by jak najszersze grupy naszych obywateli mogły być uodpornione na Covid-19 - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer.

Jak podaje portal Polsatnews.pl, spotkanie premiera odbywało się dziś po godz. 11:30. Dotyczyło zakresu przygotowania zakupów i dystrybucji medykamentu, którego zastosowanie ma na celu ograniczenie pandemii w naszym kraju.

- Możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki. Omówiliśmy w gronie ekspertów kwestie, które są istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych, operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w niskiej temperaturze ok. -70 stopni. To było ważne i owocne, konkretne spotkanie - wyjasnił.

Premier przedyskutował wraz z przedstawicielem model dystrybucji, oparty o bardzo skrupulatne wyliczenia. Ustalono, co zrobić, aby proces szczepień mógł zostać przeprowadzony, jak najszybciej będzie to możliwe. Morawiecki określił, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać ze szczepionki.

- Wszyscy, którzy będą chcieli się zaszczepić, tak szybko, jak szczepionka będzie dostępna na zachodzie Europy, musi być dostępna dla nas. Chcemy zacząć szczepienia od grup największego ryzyka oraz personelu medycznego i mundurowych - dodał Morawiecki.

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Owczarek niemiecki miał trafić do schroniska. Z pomocą przyszedł policjant
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiKiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiCzytaj dalej

Zaapelował także, abyśmy nie spoczywali na laurach. Udało nam się zahamować pandemię tuż przed punktem krytycznym. To wszystko dzięki wprowadzonym obostrzeniom i naszym zjednoczeniu się, aby ich przestrzegać.

- To dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, dzięki konsekwentnej realizacji zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusem. Teraz nie możemy jej zmarnować - powiedział Morawiecki.

Magda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaMagda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat od ING. Potężne ograniczenia uderzą w wielu klientów
  2. Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Właśnie podano tragiczną wiadomość. Nie żyje kultowa postać polskiego sportu, wielu Polaków w żałobie
  7. Przygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżka

Następny artykuł