Tysiące Polaków wkrótce może stanąć przed niełatwym wyborem. Tego wielu się nie spodziewało, chodzi o Narodowy Program Szczepień

szczepionka: wybór
unsplash Kobby Mendez
Autor Klaudia Gaicka14.01.2021

Najnowsze informacje dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19. Polacy będą mogli wybrać, jednak dopiero w przyszłości. Chodzi o to, który medykament będą chcieli przyjąć.

Już wkrótce szczepionka firm Pfizer i BioNTech nie będzie jedyną dostępną w naszym kraju. Kilka dni po ogłoszeniu jej odkrycia ukończeniem pracy nad medykamentem pochwalił się także koncern Moderna.

Najnowsze informacje dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19. Polacy będą mogli wybrać, jednak dopiero w przyszłości

Wielu Polaków zastanawia się, czy szczepionka wynaleziona jako druga także niedługo będzie dla nas dostępna. Jak podaje portal Wp.pl, poseł Michał Dworczyk rozwiał wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

- Jutro przyjeżdża do Polski pierwsza partia szczepionki Moderny. Do końca stycznia dotrze do Polski 70 tys. dawek, do końca pierwszego kwartału ok. 840 tys. dawek. Pozwoli nam to zaszczepić szczepionką Moderny ok. 420 tys. pacjentów - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk w programie "Tłit".

Reporterzy zapytali polityka także o możliwość wyboru szczepionki przez pacjenta. Niestety, lecz na tym etapie nie ma jeszcze takiej możliwości. Może się to jednak zmienić w przyszłości.

Rząd przekazał informacje dotyczące kalendarza szczepień. Rząd przekazał informacje dotyczące kalendarza szczepień. "25 stycznia nastąpi skok"Czytaj dalej

- Na tym etapie jeszcze nie, z czasem będzie taka możliwość. - poinformował.

W każdym z punktów ma być dostępny jeden rodzaj szczepionki. Prawdopodobnie spowodowane jest to z kwestiami trudności w dystrybucji oraz tymi, związanymi z warunkami przechowywania poszczególnych medykamentów.

- W określonych punktach będą wykorzystywane szczepionki jednego producenta. Jeśli będzie panu w sposób szczególny zależało na szczepionce konkretnego producenta, to będzie pan musiał znaleźć i zgłosić się do punktu, w którym ta szczepionka jest wykorzystywana. Nie będzie tak, że w każdym punkcie będzie trzy czy cztery rodzaje szczepionek - wyjaśnił Dworczyk.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł