Szczepionka na koronawirusa zostanie dostarczona do czterech krajów europejskich
unsplash.com/ Louis Reed
Autor - 15 Czerwca 2020

400 milionów dawek szczepionki trafi do Europy. Koncern farmaceutyczny podpisał już umowę

Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 wciąż jest tematem pracy specjalistów z całego świata. Brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca zapowiada, że dostarczy 400 milionów dawek preparatu czterem europejskim krajom.

Szczepionka zapobiegająca infekcji COVID-19 nadal jest poszukiwana. Na ten moment najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wciąż pozostaje przestrzeganie zasad higieny osobistej i zachowywanie dystansu w przestrzeni publicznej.

Sytuacja wywołana epidemią może się jednak już niebawem zmienić. Brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca przekonuje, że 400 milionów dawek szczepionki na koronawirusa zostanie wkrótce dostarczonych czterem europejskim krajom. Co ciekawe, produkcja preparatu jeszcze nie została rozpoczęta.

11-latka na hulajnodze wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód. Wielka tragedia pod Radomskiem11-latka na hulajnodze wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód. Wielka tragedia pod RadomskiemCzytaj dalej

Szczepionka na koronawirusa zostanie dostarczona czterem europejskim krajom

Jak podaje portal money.pl, koncern farmaceutyczny AstraZeneca dostarczy czterem europejskim krajom 400 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Umowę z koncernem zawarły rządy czterech państw: Francji, Niemiec, Włoch oraz Niderlandów. Jak poinformowała agencja Reuters, dostawy mają się zacząć już pod koniec tego roku.

Co ciekawe, brytyjski koncern AstraZeneca dopiero planuje rozpocząć na dużą skalę produkcję szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Niemniej jednak firma wraz z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowała już substancję nazwaną AZD1222. Zdaniem naukowców może ona uodparniać ludzi na infekcję. O działaniu substancji dowiemy się najprawdopodobniej w sierpniu, kiedy już będą dostępne wyniki testów.

- Dzięki naszemu europejskiemu łańcuchowi dostaw, który wkrótce rozpocznie produkcję, mamy nadzieję, że szczepionka będzie szeroko i szybko dostępna - powiedział szef AstraZeneca Pascal Soriot, cytowany w oświadczeniu firmy.

Prace nad szczepionką trwają obecnie na całym świecie. Szacuje się, że ponad 100 zespołów naukowych zajmuje się stworzeniem preparatu przeciw infekcji COVID-19 lub przynajmniej szuka odpowiedzi na pytania, które mogą pomóc przy stworzeniu szczepionki. Badacze oceniają, że opracowanie bezpiecznych i skutecznych środków zapobiegania chorobie może zająć od 12 do 18 miesięcy.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Największe triki supermarketów, abyśmy wydawali więcej. Lepiej miej się na baczności

Epidemia COVID-19 to dla świata jedno z największych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Choć koronawirus może atakować wiele narządów wewnętrznych człowieka, największym zagrożeniem są zmiany wywoływane w płucach. Wirus SARS-CoV-2 niszczy tkanki tych narządów, przez co oddychanie staje się coraz trudniejsze.

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dostając się do ust i nosa. Choć w ciągu pierwszych pięciu dni może nie dawać żadnych objawów, pacjent rozprzestrzenia koronawirusa tuż po zakażeniu. Po tym czasie wirus atakuje górne drogi oddechowe, powodując zapalenie płuc i doprowadzając do ostrej niewydolności oddechowej. Warto jednak pamiętać, że chorzy zarażają nawet w przypadkach bezobjawowego przebiegu infekcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Ksiądz miał całować ministranta i wysyłać mu bulwersujące SMS-y. Reakcja kurii może oburzać
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Tragiczna śmierć młodziutkiej gwiazdy. Miała wielki talent, szczegóły wypadku mrożą krew w żyłach

Następny artykuł