Szczepionka na grypę opodatkowana
unsplash.com/ Michael Longmire
Autor Klaudia Gaicka - 15 Września 2020

Podatek od szczepionki. Kto zapłaci za walkę z koronawirusem?

Szczepionka na grypę ma pomóc w jesiennej strategii pokonania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pomimo tego, że szczepionki w Polsce to wciąż dla wielu trudny temat, eksperci apelują, aby się szczepić. Pojawiła się nowa nieścisłość, nie wiadomo kto tak naprawdę zapłaci za szczepionki.

Szczepionka na grypę może mieć bardzo duży wpływ na ograniczenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pomimo że w naszym kraju szczepionki to wciąż kontrowersyjny temat, eksperci cały czas przekonują, że warto się zaszczepić przeciwko grypie.

Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomniLekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomniCzytaj dalej

Szczepionka na grypę jest opodatkowana i to nie na mały procent. Rząd powinien wspierać chęć wsparcia wali z wirusem przez przedsiębiorców

Chociaż to szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 zmywa naukowcom sen z powiek, to właśnie w tej przeciwko grypie eksperci upatrują się sposobu na ograniczenie pandemii. Jak podaje portal Polsatnews.pl, okazuje się nawet, że część firm sfinansuje je swoim pracownikom. Niestety w takim wypadku firmy muszą wyliczyć przychód i potrącić PIT.

- Niemiła niespodzianka dla pracodawców, którzy chcą się włączyć w walkę z koronawirusem. Polecana przez rząd i lekarzy szczepionka na grypę, która ma dać większą odporność na Covid-19, jest... opodatkowana - wyjaśnia „Rzeczpospolita”

Jedynym wyjątkiem, który może sprawić, że podatek nie będzie musiał być odprowadzony, jest sytuacja, w której obowiązek przeprowadzenia szczepień jest nałożony na pracodawcę przez odpowiednie przepisy.

- Chodzi np. o żołnierzy, policjantów czy urzędników mogących zarazić się grypą w trakcie wykonywania zadań służbowych i o osoby pracujące w szczególnych warunkach, np. w szpitalach. Resztę fiskus opodatkuje – wyjaśniła Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

Doradca podatkowy Artur Kowalski wyliczył, że „jeśli szczepionka kosztuje np. 50 zł, podatek od pracownika znajdującego się w drugim progu skali (32 proc.) to 16 zł". Przy większej liczbie pracowników klaruje się z tego bardzo duża suma.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO przekazało druzgocące informacje na temat koronawirusa. Jest też ważny apel szefa organizacji
2.I wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emerytura

Pomimo tego, że podatek od szczepionki nie powstał ani w tym, ani we wcześniejszym roku, tylko wcześniej, w obliczu tak dużej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i jesiennej strategii rządu - dobrze by było zmienić zapis prawny mówiący o jej kosztach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cudowna wiadomość obiegła cały kraj. Wielka radość w życiu Agaty Dudy, nie można opisać jej szczęścia
  2. Tysiące Polaków mówi o polskim mieście. Popularny kurort zdecydował się na radykalne kroki
  3. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę
  4. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna
  5. Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce
  6. W kuchni masz przyprawę, którą medycyna ludowa wykorzystywała od wieków. Szczególnie teraz trzeba mieć ją pod ręką

Następny artykuł