Szczepionki na COVID-19 dotarły już do Polski. Wiemy do jakich miast trafią w pierwszej kolejności

Szczepionka na COVID-19 jest już w Polsce
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar26.12.2020

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 dotarła już do Polski. 26 grudnia 10 tysięcy dawek trafiło do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Jeszcze w sobotę planowany jest kolejny transport. Szczepionki zostaną rozdysponowane pomiędzy sześć polskich miast.

Na ten moment czekało wielu Polaków – szczepionka przeciw COVID-19 dotarła do Polski. Jak podaje serwis internetowy TVN24, bus transportujący pierwszą partię medykamentu przekroczył granicę w Świecku późnym wieczorem w piątek 25 grudnia.

Szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce. Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Zgodnie z zapowiedziami rządu w nocy z piątku na sobotę do Polski trafiło 10 tysięcy dawek szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Całość została dostarczona z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

- Około godziny 6.45, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu – poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski cytowany przez TVN24.

Transport przebiegał z zachowaniem wszelkich zalecanych warunków bezpieczeństwa – medykament został umieszczony w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem, w których utrzymywała się temperatura około -75 stopni Celsjusza.

Ważny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanieWażny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanieCzytaj dalej

Z Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale planowane są kolejne transporty szczepionek. Pierwsze rozpoczęły się już około godziny 9 w sobotę. Busy z medykamentem wyruszyły do Warszawy, Torunia i Poznania. Jeszcze tego samego dnia mają dotrzeć także do hurtowni farmaceutycznych w Katowicach, Łodzi i Wrocławiu.

Po rozdysponowaniu substancji w Polsce będą mogły rozpocząć się szczepienia. W niedzielę 27 grudnia pierwsza dawka ma zostać podana w szpitalu MSWiA w Warszawie. Osobą, która ją otrzyma, będzie jeden z pracowników placówki. Przypomnijmy, że w środę 23 grudnia mówił o tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (więcej TUTAJ).

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień medykament w pierwszej kolejności trafi właśnie do pracowników polskiej służby zdrowia. W etapie 0 otrzymają go także m.in.: personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy MOPS-ów i DPS-ów, pracownicy aptek i punktów aptecznych oraz pracownicy uczelni medycznych.

Szczepienia grupy 0 odbędą się w szpitalach węzłowych. W najbliższych dniach medykament firm Pfizer i BioNTech ma zostać dostarczony do 72 takich placówek. Gdy do Polski trafi kolejna partia szczepionek, mają zostać one rozdysponowane pomiędzy wszystkimi placówkami tego rodzaju. W całym kraju jest ich ponad 500.

- Kolejne 300 tysięcy dawek Pfizer dostarczy do naszego kraju na przełomie roku. Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek – informuje TVN24.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł