Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność

szczepionka na COVID-19
unsplash.com/Bermix Studio
Autor Natalia Niewczas17.11.2020

Skuteczna szczepionka na koronawirusa - ostatnio aż dwie firmy (Pfizer i Moderna) ogłosiły, że są w posiadaniu tego niecierpliwie wyczekiwanego specyfiku. Obie szczepionki wykazują wysoką skuteczność po podaniu dwóch dawek remedium i są oparte na mRNA wirusa. Różni je natomiast kwestia przechowania - mowa o miesiącu (Moderna) i pięciu dniach (Pfizer).

Zdaniem wielu naukowców wynalezienie skutecznej szczepionki na nowego wirusa SARS-CoV-2 stanowi realny scenariusz na zakończenie pandemii. Badacze od miesięcy pracują nad wynalezieniem specyfiku; pierwsze efekty ich prac uwidoczniły się w postaci dwóch odrębnych szczepionek zaproponowanych przez firmy Pfizer i Moderna. Na tym etapie oba specyfiki wykazują dużą skuteczność - propozycja firmy Pfizer jest skuteczna w ok. 90%, podczas gdy remedium firmy Moderna w ok. 95%.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

Obie szczepionki na koronawirusa wymagają podania dwóch dawek specyfiku

Podobieństwo obu szczepionek zaczyna się już na etapie samego procesu wytworzenia. Zarówno firma Pfizer, jak i Moderna opracowała swój specyfik na podstawie mRNA wirusa SARS-CoV-2, który zawiera informację o białku patogenu.

Jak podaje portal medonet.pl, dzięki zawartości informacji na temat białka wirusa organizm może szybciej przystąpić do jego neutralizowania. Dojdzie wówczas do produkcji przeciwciał wyspecjalizowanych w zwalczaniu choroby.

Na tym cechy wspólne obu szczepionek się nie kończą. Łączy je dodatkowo konieczność podania dwóch dawek specyfiku; to dzięki nim, jak ogłosiły firmy, obie szczepionki osiągają ok. 90% skuteczność.

Nie brakuje jednak również różnic między zaproponowanymi przez firmy szczepionkami. Chodzi tutaj przede wszystkim o czas potencjalnego przechowywania.

Podczas gdy szczepionka firmy Moderna może być przechowywana w kuchennej lodówce przez ok. 30 dni, specyfik od firmy Pfizer w tych samych warunkach pozostaje przydatny do użytku przez 5 dni. Oznacza to potencjalne problemy natury logistycznej.

Choć na szczepionkę na koronawirusa od miesięcy czekał cały świat, jej pojawienie się rodzi również wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania. Warto podkreślić, że na ten moment nie zostały odnotowane poważne skutki uboczne wynikające z przyjęcia szczepionki firmy Pfizer oraz firmy Moderna.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Przepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywaPrzepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywaCzytaj dalej

Niewiadomą pozostaje również to, jak długo szczepionki będą skutecznie ochraniały przed wirusem SARS-CoV-2. Poszczególne specyfiki różnią się od siebie na tym polu: podczas gdy szczepionkę na odrę należy przyjąć raz w życiu, ta na grypę powinna być “odnawiana” każdego roku.

We wtorek 17 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 152 nowych zakażeniach koronawirusem. Tego samego dnia resort potwierdził zgon 357 chorych na COVID-19 pacjentów.

Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzęDo sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł