szczepionka kiedy powstanie
fot. pixabay.com
Autor Barbara Bujar - 18 Lipca 2020

Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa. Podano najwcześniejszą datę

Szczepionka przeciw COVID-19 jest czymś, na co czekają ludzie na całym świecie. Przyjęcie jej do organizmu, mogłoby uchronić go przed ewentualnym zachorowaniem. Z tego względu wszyscy zastanawiają się, kiedy lek pojawi się na rynku. Dr n. med. Paweł Grzesiowski przybliżył ten wyczekiwany termin. Niestety, będziemy musieli na niego poczekać.

Choć obostrzenia związane z epidemią zostały w większości zdjęte, nie można zapominać o tym, że koronawirus nadal istnieje i codziennie zaraża wiele nowych organizmów. Polakom przypomniał o tym dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog, prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń” oraz wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, który w rozmowie z Polsat News podjął temat koronawirusa i przybliżył termin, w którym szczepionka przeciw niemu pojawi się na rynku.

- Jesteśmy dopiero na pierwszym okrążeniu tego wyścigu i musimy cały czas o tym pamiętać. Należy bacznie śledzić doniesienia z innych krajów pamiętając, że to, co słyszymy w mediach, może być zaledwie ułamkiem tego, co dzieje się naprawdę – powiedział.

Dziennikarz TVP zadrwił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra. Napłynęły pierwsze skargiDziennikarz TVP zadrwił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra. Napłynęły pierwsze skargiCzytaj dalej

Szczepionka przeciw COVID-19 jest potrzebna. Wiadomo, kiedy możemy się jej spodziewać

Koronawirus jest niebezpieczny, o czym w ciągu ostatnich miesięcy mogliśmy przekonać się doskonale. Z uwagi na ten fakt ciągle trzeba na siebie uważać. Według eksperta pandemia na świecie cały czas się rozwija i w pewnym momencie może wrócić ze zdwojoną siłą. Właśnie dlatego tak bardzo wyczekiwane jest wynalezienie szczepionki. Według dr Grzesiowskiego na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Na wszystko jest bowiem potrzebny czas. W przypadku leków trzeba pamiętać także o koniecznym przeprowadzeniu specjalnych testów.

- Sądzę, że jeszcze sporo czasu upłynie, zanim będziemy mogli się nią cieszyć. Nie wystarczy ją 'opracować' i przeprowadzić testy sprawdzające czy jest bezpieczna i skuteczna, należy potem wyprodukować ogromną liczbę dawek” – wyjaśnia.

Jako że badań i testów nie można skrócić, procedura wyprodukowania szczepionki przeciwko COVID-19 musi trochę potrwać. Podczas rozmowy ekspert wytłumaczył, że jedyne co można przyspieszyć w tym procesie to pewne sprawy urzędowe. Mimo to, lek nie zostanie wpuszczony na rynek tak szybko.

- Myślenie, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie dostępna już jesienią, jest oznaką braku realizmu. Najwcześniej oczekujemy jej wiosną 2021 r. Problemem jest też, kto ją dostanie i jaka będzie jej cena. Może się okazać, że będzie to produkt dostępny w ograniczonym zakresie – powiedział Grzesiowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Janda dostała wiadomość ze szpitala od Jerzego Stuhra. Znamy jej treść

2. Szykuje się nowa opłata, potężny cios w nasze portfele. Więcej zapłacimy za rachunki

Zgodnie ze słowami eksperta, szczepionka na koronawirusa pojawi się na pewno. Na ten moment jest ona na etapie badań klinicznych. Według nieoficjalnych informacji trwa już ich trzecia faza, czyli ta, która odbywać powinna się już przed rejestracją. Leki należą do różnych firm z całego świata, np. BioNTech albo Pfizer w USA.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zmiany w szkolnictwie. MEN wprowadza nowy przedmiot
  2. W TVP szykuje się prawdziwa rewolucja? Zadziwiające doniesienia mediów, nie mają wątpliwości, chodzi o Jacka Kurskiego;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł