Szczepionka na koronawirusa: minister zdrowia zapowiada, kiedy będzie dostępna
East News/Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 23.10.2019. Konferencja prasowa z udzialem ministra zdrowia prof. Lukasza Szumowskiego i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczaca nowych opcji terapeutycznych na listopadowej liscie lekow refundowanych. N/z: Adam Niedzielski
Autor Barbara Bujar - 18 Września 2020

Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada

Szczepionka na koronawirusa wciąż budzi wiele kontrowersji. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, uważa jednak, że pewne grupy osób koniecznie powinny z niej skorzystać. Bez względu na decyzję, czy obowiązek zostanie wprowadzony, czy też nie, dostęp do szczepionek dla takich pacjentów zostanie umożliwiony. O szczegółach dotyczących badań klinicznych, terminu i procesu szczepień w Polsce szef resortu zdrowia opowiedział na antenie Telewizji Republika.

Szczepionka na koronawirusa to temat, wokół którego z biegiem czasu pojawia się coraz więcej pytań. Choć naukowcy z całego świata systematycznie pracują nad jej wynalezieniem, a wielu z nich informuje już o badaniach klinicznych, ludzie zastanawiają się, czy na pewno będzie ona bezpieczna. Kwestie sporne wywołuje także termin, w którym szczepionka miałaby być dostępna. W Polsce od dłuższego czasu mówi się o wiośnie. Do tej teorii i wielu innych zagadnień odniósł się niedawno Adam Niedzielski.

Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznejRój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznejCzytaj dalej

Wiosną w Polsce ma pojawić się szczepionka na koronawirusa. Niedzielski podał przybliżony termin

Jak donosi Poradnik Zdrowie, Adam Niedzielski, który od niedawna pełni funkcję ministra zdrowia, wziął udział w rozmowie na antenie Telewizji Republika. Podczas wywiadu został zapytany o szczegóły dotyczące szczepionki na koronawirusa. Zapewnił Polaków, że w całym procesie to właśnie ich bezpieczeństwo jest najważniejsze.

- (...) sytuacja wygląda w ten sposób, że my staramy się kierować takim kryterium bezpieczeństwa pacjenta, świat medycyny tym się charakteryzuje, że to kryterium bezpieczeństwa pacjenta rzeczywiście jest najważniejsze - powiedział Niedzielski cytowany przez PZ.

O szczepionce na koronawirusa na świecie mówi się już od dawna. Ministerstwo Zdrowia nie ukrywa, że Polska uczestniczy w procesie zakupowym, za który odpowiada Unia Europejska. Przedstawiciele mają negocjować z trzema różnymi firmami farmaceutycznymi. Jedna umowa miała już nawet zostać podpisana. Każdy z koncernów stara się, aby dostęp do szczepionek był możliwy jak najszybciej. Jeden z nich ma zakończyć prace nad lekiem już w grudniu.

- (...) mamy bardzo optymistyczne informacje, które mówią, że zdolność produkcyjna w przypadku jednej z firm, będzie osiągnięta pod koniec grudnia - potwierdził szef MZ.

Pozytywne zakończenie badań nad lekiem nie będzie oczywiście oznaczało natychmiastowego pojawienia się go na rynku. Według Niedzielskiego możliwość szczepień pojawi się w Polsce dopiero późną wiosną. Pytany o konkretny termin minister zdrowia wskazał na marzec lub kwiecień. Zapewnił jednak, że niezależnie od ilości czasu oczekiwania Polska jest w tym procesie bardzo dobrze zabezpieczona. Otrzymanie szczepionek jest jego zdaniem pewne.

- Mamy udział parytetowy w tych zakupach, taki który przekracza liczbę mieszkańców Polski, więc jeżeli już będzie ta szczepionka wypracowana właśnie w takim europejskim mechanizmie koordynacyjnym, to też mamy zagwarantowane miejsce i udział w zakupach, które na pewno do nas trafią - zapewnił.

Dzisiaj grzeje: 1. "Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
2.Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie ręki
3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

W obliczu takiej sytuacji pozostaje jedynie pytanie o obowiązek szczepień. Według Adama Niedzielskiego niektóre grupy polskiego społeczeństwa powinny się nad tym bardzo dobrze zastanowić.

- Zdaję sobie sprawę, że kwestie szczepień budzą dużo kontrowersji, pojawiają się przecież całe ruchy antyszczepionkowe, ale według mnie tutaj niektóre grupy, szczególnie narażone na ryzyko, rzeczywiście powinny mieć ten obowiązek czy dostęp zapewniony - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal, Magda Gessler przesadziła. Biedna kelnerka zalała się łzami, właściciel restauracji palił się ze wstydu
  2. Kierowco, uważaj podczas tankowania auta. Oszustwo sprawia, że traci się krocie
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Zmiksuj banany ze słodkim dodatkiem. Zyskasz domowe lekarstwo na chore gardło

Następny artykuł