Pierwsze testy szczepionki na koronawirusa stworzonej przez firmę Moderna dały pozytywne efekty
unsplash/Louis Reed
Autor - 20 Maja 2020

Testy trwają. Pierwsze wyniki dotyczące szczepionki są obiecujące

Szczepionka przeciw koronawirusowi została już przetestowana. Naukowcy z firmy biotechnologicznej Moderna twierdzą, że opracowana przez nich szczepionka wytworzyła w badaniach klinicznych odpowiednie przeciwciała, pomagające walczyć z koronawirusem wywołującym COVID-19.

Szczepionka przeciw koronawirusowi od kilku miesięcy jest celem pracy wielu naukowców z całego świata. Opracowaniem preparatu przeciw patogenowi zajmowali się m.in. naukowcy z firmy biotechnologicznej Moderna.

Badacze poinformowali, że stworzona przez nich szczepionka została już przetestowana. Co więcej, badania te dowiodły, że szczepionka wytwarza odpowiednie przeciwciała, pomagające walczyć z koronawirusem wywołującym infekcję COVID-19.

Ilość ofiar jest zatrważająca. USA nie radzi sobie z epidemiąIlość ofiar jest zatrważająca. USA nie radzi sobie z epidemiąCzytaj dalej

Szczepionka na koronawirusa stworzona przez firmę Moderna dała pierwsze pozytywne efekty

Jak podaje portal Business Insider, Moderna jako pierwsza na świecie rozpoczęła testy szczepionki przeciwko koronawirusowi na ludziach. Ostatnio firma podała informacje o wstępnych efektach swoich prac. Okazało się, że w badaniach klinicznych prowadzonych na 45 uczestnikach, szczepionka wytworzyła przeciwciała pomagające walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak podała Moderna, uczestników badania podzielono na trzy grupy po 15 osób. W każdej uczestnicy otrzymywali inną dawkę szczepionki. Każdy z nich otrzymywał po dwie dawki preparatu, poprzez szczepienie domięśniowe w górną część ramienia.

Firma Moderna opracowała szczepionkę we współpracy z amerykańskim National Institute of Health. Testom poddano 45 osób w Kaiser Permanente Washington Health Research Institute w Seattle.

Dane, które zaprezentowała Moderna, dotyczą efektów pierwszej tury szczepień. W 43. dniu od podania szczepionki w grupie otrzymującej 25 mikrogramów preparatu odnotowano przeciwciała wiążące na poziomie zaobserwowanym u osób, którym udało się wyzdrowieć z COVID-19. W przypadku uczestników otrzymujących dawkę 100 mikrogramów liczba tych przeciwciał znacznie przekraczała poziom obserwowany u pacjentów, którzy pokonali infekcję.

Dzisiaj grzeje: 1. Jego ciało zostało znalezione w sortowni śmieci. Wczoraj odbył się pogrzeb noworodka

2. Jeden spektakularny trik wystarczy, by zaoszczędzić fortunę na rachunkach za wodę. Sąsiedzi będą zazdrościć

Co więcej, u co najmniej ośmiu uczestników badania szczepionka spowodowała wyprodukowanie przeciwciał, które neutralizują biologiczne działanie wirusa. Neutralizujące przeciwciała sprawiają, że dany patogen przestaje infekować komórki ciała i jest niszczony, a także unieszkodliwiają go, zanim dojdzie do infekcji.

Z kolei przeciwciała wiążące, które wytworzyły się u wszystkich uczestników, pełnią inną funkcję, a mianowicie “oznaczają" w organizmie miejsce, gdzie jest wirus, dzięki czemu system immunologiczny może skierować reakcję w odpowiednie miejsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowiono co dalej ws. możliwości robienia zakupów w każdą niedzielę w Biedronce. Sieć nie przestaje zaskakiwać
  2. Wiemy, kiedy mogą zostać zniesione najbardziej dotkliwe obostrzenia. Wiceminister podała datę
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Tarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Twoje wakacyjne plany mogą się nie udać

Następny artykuł