szczepionka badania
pixabay.com/Herney
Autor Natalia Niewczas - 20 Października 2020

Chcą celowo zakazić ochotników koronawirusem. Prace nad szczepionką trwają

Skuteczna szczepionka na koronawirusa - o tym od miesięcy marzy cały świat. Wielu naukowców jest zdania, że to właśnie remedium może definitywnie zażegnać epidemiologiczny, globalny kryzys. By osiągnąć cel, potrzebne są jednak wnikliwe naukowe badania i testy kliniczne. Wyzwania podjęli się między innymi uczeni z Wielkiej Brytanii. Ich ambitne plany już teraz wzbudzają liczne kontrowersje.

Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie pierwsza szczepionka na SARS-CoV-2 trafi do swoich odbiorców. Niewykluczone, że to właśnie starania brytyjskich naukowców przybliżą wyczekiwany koniec pandemii. Ich badania już teraz uznawane są jednak za kontrowersyjne. Pracujący nad szczepionką uczeni z Wielkiej Brytanii oznajmili bowiem, że celowo zarażą koronawirusem grupę kilkudziesięciu ochotników. Wszystko po to, by przyspieszyć pracę nad specyfikiem.

Poważnie zwiększają ryzyko zgonu przy COVID-19. Cierpią na nie tysiące PolakówPoważnie zwiększają ryzyko zgonu przy COVID-19. Cierpią na nie tysiące PolakówCzytaj dalej

Kolejna szczepionka na COVID-19 wkroczy w nową fazę badań

Naukowcy z Wysp Brytyjskich, którzy pracują nad szczepionką na COVID-19, ogłosili we wtorek, że właśnie przygotowują się do rozpoczęcia nowej fazy badań. Uczeni będą potrzebowali grupy zdrowych ochotników - chcą doprowadzić do zakażenia zdrowych osób wirusem SARS-CoV-2. To pierwszy raz, gdy szczepionka na COVID-19 będzie badana w ten sposób.

Jak podaje portal wiadomości.radiozet.pl, metoda, jaką wybrali brytyjscy naukowcy, bywa nazywana “próbą prowokacyjną”. Zwolennicy metody mówią, że jest ona w stanie znacznie przyspieszyć badania, w tym przypadku nad szczepionką na SARS-CoV-2. Standardowa metoda wymaga bowiem znacznie więcej czasu.

Badania brytyjskich uczonych czekają na zatwierdzenie przez organy regulacyjne i komisję do spraw etyki. Jeżeli przejdą ten etap pomyślnie, powinny rozpocząć się już w styczniu. Efekty prac nad szczepionką mogłyby pojawić się zatem już w maju 2021 roku.

Nad skuteczną szczepionką mają pracować eksperci z Imperial College London, naukowcy nawiążą także współpracę między innymi z ministerstwem biznesu. Z doniesień mediów wynika, że rząd dofinansuje badania nad specyfikiem, przeznaczy na to kwotę ponad 33 mln funtów.

Do przeprowadzenia badań nad szczepionką będzie potrzebna grupa 90 ochotników w wieku od 18 do 30 lat. Ważne jest to, by wolontariusze nie mieli objawów choroby COVID-19 oraz nie cierpieli z powodu chorób współistniejących, mogących zwiększać ryzyko wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia powikłań wynikających z zakażenia. Przedstawiciel Imperial College London zapewnia, że bezpieczeństwo ochotników jest dla naukowców priorytetem.

Dzisiaj grzeje: 1.Kiedy może zakończyć się pandemia? Są nowe prognozy ekspertów
2.Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
3. Gwiazda "M jak miłość" walczyła o życie i zmagała się z ciężką chorobą. Objawy były niepozorne

- Naszym priorytetem numer jeden jest bezpieczeństwo wolontariuszy. Mój zespół od ponad 10 lat bezpiecznie prowadzi próby prowokacyjne w związku z innymi wirusami oddechowymi. Żadne badanie nie jest całkowicie wolne od ryzyka, ale partnerzy programu będą ciężko pracować, aby zapewnić, że ryzyko jest tak niskie, jak to tylko możliwe - podkreśla Chris Chiu.

Nie żyje ponad setka osób. Tragiczny raport ministerstwa zdrowiaNie żyje ponad setka osób. Tragiczny raport ministerstwa zdrowiaCzytaj dalej


Chris Chiu z Imperial College London przekonuje jednocześnie, że zastosowanie tej kontrowersyjnej metody pomoże lepiej zrozumieć chorobę COVID-19. Tym samym badania mogą przyspieszyć rozwój kolejnych szczepionek czy potencjalnych terapii.

Naukowcy będą również sprawdzać, jaka najmniejsza ilość wirusa w organizmie pacjenta wywoła chorobę COVID-19. Później przyjrzą się działaniu potencjalnych szczepionek na koronawirusa. Przeanalizują też możliwe metody leczenia.

Już niedługo obostrzenia mogą zostać rozszerzone. Rzecznik rządu zapowiadaJuż niedługo obostrzenia mogą zostać rozszerzone. Rzecznik rządu zapowiadaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostaje tylko 1085 zł renty, ale i tak 70-latce wlepili 12 tys. zł mandatu. Finał historii daje nadzieję
  2. "Jeden z dziesięciu": najtrudniejsze pytania z finałowych odcinków. Mało kto zna odpowiedzi na wszystkie
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Tragiczne odkrycie w Polsce, spełnił się czarny scenariusz. Weszli do hotelu i zamarli
  7. Ogromna awantura w bloku, nagle doszło do wybuchu. Mężczyzna wysadził się po kłótni z partnerką

Następny artykuł