Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie dostępna w Polsce?
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar - 22 Września 2020

Minister Zdrowia ujawnił, kiedy do Polski trafi szczepionka. Zdradził nawet, ile będziemy musieli za nią zapłacić

Szczepionka na koronawirusa to temat, który wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Mimo licznych sprzeciwów wiele osób czeka na moment, w którym pojawi się na rynku. O szczegółach tego procesu i kosztach szczepień opowiedział niedawno minister zdrowia, Adam Niedzielski. Poinformował także, że w aptekach już niebawem powinna zmienić się sytuacja dotycząca leków przeciw grypie.

Szczepionka na koronawirusa to jeden z najbardziej wyczekiwanych leków ostatnich lat. Choć Polacy dzielą się skrajnymi opiniami na jej temat, wielu z nich czeka na moment, w którym będzie dostępna. Według ekspertów osoby, które z niej skorzystają, będą mogły uchronić się przed przewidywaną korelacją wirusa SARS-CoV-2 z grypą. Przypomnijmy, że oba zakażenia dają niemal identyczne objawy i nie przeszkadzają sobie nawzajem w jednoczesnym atakowaniu organizmu. Zaniepokojeni tym faktem lekarze zachęcają więc do szczepień, licząc na to, że właśnie one okażą się rozwiązaniem podczas drugiej fali epidemii. Niestety, patrząc na sytuację w polskich aptekach, nie jest to takie proste. Adam Niedzielski podał jednak pomyślną prognozę na przyszłość.

Koronawirus w rodzinie legendarnego piosenkarza. Wszyscy zostali objęci kwarantannąKoronawirus w rodzinie legendarnego piosenkarza. Wszyscy zostali objęci kwarantannąCzytaj dalej

Kiedy szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce? Szef MZ informuje

Rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce wciąż nie wygląda optymistycznie. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a sezon grypowy zbliża się wielkimi krokami. W obliczu tych dwóch chorób lekarze zachęcają do korzystania ze szczepień, przekonując, że to właśnie one pomogą w uniknięciu spotkania się wirusów. Niestety, jeśli ostatnio ktoś chciał zaszczepić się przeciwko grypie, mógł mieć z tym problem. Leków w aptekach zaczęło bowiem brakować.

Podczas piątkowej konferencji prasowej ten temat został podjęty przez obecnego ministra zdrowia. Adam Niedzielski zapewnił Polaków, że szczepionki przeciw grypie znów pojawią się na półkach aptecznych. Dodatkowo mają być one darmowe dla pracowników medycznych i osób, które ukończyły 75. rok życia.

- Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień – wypowiedź Niedzielskiego cytuje portal Webniusy.

To dobra informacja dla wszystkich pacjentów, którzy chcą w najbliższych dniach zaszczepić się przeciwko wirusowi grypy. Wielu z nich chciałoby to uczynić także w kwestii koronawirusa. To jednak nie będzie takie proste. Choć szczepionka, nad którą pracują naukowcy na całym świecie, w większości jest już w fazie badań klinicznych, na rynku pojawi się dopiero za kilka miesięcy. W Polsce przewiduje się, stanie się to na wiosnę.

- Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię koronawirusa – swierdził szef MZ.

Jak donosi portal Webniusy, według Adama Niedzielskiego szczepionki, które dotrą do Polski, będą pochodziły z firm, z którymi Unia Europejska zdecyduje się podpisać umowę. Na ten moment prowadzone jest kilka negocjacji. Jedna z nich jest najbardziej optymistyczna. Tam lek ma byc gotowy już w grudniu, a to oznacza, że wiosną jej zakup najprawdopodobniej będzie możliwy.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Lidl rośnie jak na drożdżach. Nie zgadniesz ile sieciówka otworzyła sklepów w rok
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Dostępność szczepionki to jedno, ale jej cena to drugie. Wiele osób chcących z niej skorzystać zastanawia się, ile będzie musiała za to zapłacić. Zdaniem szefa MZ - niewiele. Jak poinformował, jedna dawka szczepionki ma kosztować około 2 euro. To będzie jednak zależne od konkretnej firmy, która umożliwi jej rozprowadzenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat, leciał w powietrzu i nagle runął. Doszło do tragedii
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Koszyki w Lidlu mają ukrytą cudowną funkcję. Wielu klientów jej nie zna i wielka szkoda

Następny artykuł