szczepionka na COVID-19
fot. https://unsplash.com/ ThisisEngineering RAEng
Autor Natalia Niewczas - 24 Sierpnia 2020

Ochotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we Włoszech

Szczepionka na koronawirusa to jeden z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy na zakończenie kryzysu epidemiologicznego na świecie. W podobnym rozwiązaniu nadzieję pokładają również uczeni jednego z europejskich krajów, którzy już niebawem przekonają się o skuteczności opracowanego przez nich remedium.

Szczepionka wkrótce trafi do pierwszej, testowej grupy odbiorców. Sytuacja epidemiologiczna we Włoszech ustabilizowała się dopiero niedawno, jeszcze kilka tygodni temu to właśnie ten słoneczny kraj borykał się z największym zagrożeniem. Być może wyjątkowo złe doświadczenia zmotywowały włoskich uczonych do wytężonej pracy - efektem starań naukowców jest powstanie szczepionki przeciw COVID-19. Testy na ludziach ruszają w poniedziałek.

Nowe wytyczne WHO dotyczące noszenia maseczek. Jednak nie wszyscy powinni je nosićNowe wytyczne WHO dotyczące noszenia maseczek. Jednak nie wszyscy powinni je nosićCzytaj dalej

Szczepionka na COVID-19 w pierwszej fazie testów

To, czy włoscy badacze będą mogli pochwalić się wynalezieniem skutecznej szczepionki na koronawirusa, zależy od wyników testów, które ruszają już w poniedziałek 24 sierpnia. Na wyniki eksperymentu będzie niecierpliwie czekał cały świat.

Jak podaje portal polsatnews.pl, testy włoskiej szczepionki odbędą się w szpitalu zakaźnym w Spallanzani. Choć dla niektórych sama myśl o udziale w eksperymentach rodzi niepokój, chęć uczestnictwa wyraziło aż 7 tysięcy osób. Specjaliści wybrali 90 z nich - każdy uczestnik dostanie finansowe podziękowanie w wysokości 700 euro.

Włoska Agencja Leków informuje, że do pierwszej fazy eksperymentu wybrano 45 zdrowych osób w przedziale wiekowym od 18 do 55 lat oraz taką samą liczbę uczestników w wieku od 65 do 85 lat. Testy mają za zadanie ocenić przede wszystkim bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciw COVID-19. Dawkę remedium jako pierwsi otrzymają mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat. Dopiero w przypadku zaobserwowania braku negatywnych reakcji organizmu szczepionka zostanie podana kolejnym ochotnikom.

Dzisiaj grzeje: 1. Uczniowie przerażeni, rodzice łapią się za głowy. Dzieci jednak nie pójdą do szkoły 1 września?

2. Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Od fazy testów na ludziach do masowej produkcji szczepionki minie jednak dużo czasu. Pierwsza faza eksperymentu ma trwać przez najbliższych 8 tygodni, kolejne będą następowały dopiero jesienią. Plany naukowców pozostają jednak ambitne. Projekt zakłada bowiem ostateczne przygotowanie szczepionki do wiosny 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Niewyobrażalna tragedia w polskim McDonald's. Nie żyje kobieta, zmarła niezauważona
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł