Szczepionka: jakie mogą być powikłania
fot. wikimedia.org/Sgt. Christopher Jones
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Czy szczepionki naprawdę są dla nas niebezpieczne

Szczepionki przez niektóre ruchy w ostatnim czasie są bardzo mocno demonizowane i niekiedy są łączone ze schorzeniami, które nie są z nimi w żaden sposób powiązane. Jednak nie oznacza to, że nie mogą po nich pojawić się żadne skutki uboczne.

Szczepionki to jeden z największych sukcesów medycyny, który sprawił, że niektóre z chorób, które przez długi czas wywoływały strach u ludzi, praktycznie przestały występować. Nie ulega wątpliwościom, że są one bardzo skutecznym sposobem na radzenie sobie z wieloma schorzeniami, które mogą być dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Jednocześnie odkąd tylko powstały słychać pogłoski o ich szkodliwości, a nawet podawane są za środki, które mają nas wręcz truć.

Szczepionki wcale nie są takie złe, jak można usłyszeć

Szczepionki tak jak każdy inny zabieg medyczny niesie ze sobą pewne ryzyko powstania powikłań, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych w skrócie NOP. Według statystyk taka reakcja na podanie szczepionki pojawia się raz na 10000 przypadków i przybierać może bardzo różne formy. Ważny jest również czas, w jakim pojawił się niepokojący objaw, ponieważ powinien on nie przekraczać 4 tygodni od podania szczepienia, są jednak od tej zasady pewne wyjątki.

W lekkich przypadkach może pojawić się rumień wokół miejsca wkłucia, czy też objawy infekcji. Zdarzają się jednak przypadki ciężkich odczynów poszczepiennych, które prowadzić mogą do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub psychice, a nawet do śmierci osoby zaszczepionej. Zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Mimo tego, co można w ostatnim czasie usłyszeć, szczepionki to jedne z najbezpieczniejszych zabiegów medycznych, które przynoszą ze sobą kolosalne wręcz korzyści nie tylko dla zaszczepionej osoby, ale i dla całego społeczeństwa, ponieważ tworzy się odporność zbiorowa.

Z tego też względu nie powinno się odchodzić od szczepień, ale jednocześnie trzeba dołożyć wszelkich starań, aby dostępne na rynku specyfiki, były dla nas jeszcze bezpieczniejsze. Natomiast historie i twierdzenia o szkodliwości szczepień ze względu na zawartą w nich rtęć, czy też aluminium, czyli glin, jak i łączenie ich z autyzmem zostały już niejednokrotnie obalone.

Następny artykuł