Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVID

Szczepionka na koronawirusa
pacjenci.pl
Autor Klaudia Bochenek28.08.2020

Szczepionka na koronawirusa była tematem pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zakupu tego leku. Zebraniu przewodniczył wiceminister zdrowia do spraw polityki lekowej, Maciej Miłkowski. Reporter RMF FM dowiedział się, co ustalono, a także czy szczepionka będzie obowiązkowa dla Polaków.

Szczepionka, która jest dziś tak bardzo potrzebna w dobie pandemii, dotrze również do Polski, to już pewne. Wiele osób zastanawia się, czy konieczne będą grupowe szczepienia wśród społeczeństwa, czy też odbędzie się to w pełni dobrowolnie.Wiceminister zdrowia wyjaśnił, o czym rozmawiano na posiedzieniu.

Koronawirus w szpitalu. Natychmiast wstrzymano przyjęcia pacjentówKoronawirus w szpitalu. Natychmiast wstrzymano przyjęcia pacjentówCzytaj dalej

Szczepionka na koronawirusa dla Polaków. Rząd podjął decyzję

Jak dowiedział się jeden z reporterów RMF FM, szczepionka według aktualnego planu będzie zalecana osobom w grupie największego ryzyka. Lek jest rekomendowany dla osób po 65. roku życia, pracownikom służby zdrowia oraz dla pacjentów zmagających się z chorobami współistniejącymi, np. z astmą. W tych przypadkach szczepionka będzie w pełni refundowana.

Reporter RMF FM przekazał, że w rozmowie z Maciejem Miłkowskim usłyszał, że szczepionka nie będzie obowiązkowa dla wszystkich Polaków, nie jest to na razie w planach. Kiedy medykament będzie już gotowy, wtedy zostaną wypracowane i ogłoszone dokładne rekomendacje. Kiedy będzie można skorzystać ze szczepionki?

- Styczeń jest realny, ponieważ pierwsze dostawy do krajów Unii mają pojawić się w grudniu. Wszystkie te umowy są umowami warunkowymi, pod warunkiem dokonania rejestracji przez Europejską Agencję Leków - powiedział wiceminister zdrowia.

Co ciekawe, według wstępnych ustaleń, szczepionka na koronawirusa ma być podawana w przychodniach i gabinetach lekarskich - minsterstwo zdrowia nie planuje utworzenia punktów mobilnych i zezwoleń na szczepienia w aptekach. Inne zdanie mają eksperci z kolei Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i prezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

- Będziemy pracować nad opieką farmaceutyczną. Być może szczepienia w aptekach pojawią się w dalszej przyszłości, ale jeszcze nie teraz - pokreślił Maciej Miłkowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Niesamowite odkrycie pod Grunwaldem. Archeolodzy przecierali oczy ze zdumienia

Szczepionkę na COVID-19 opracowuje firma Astra Zeneca, która podpisała umowę z niektórymi krajami europejskimi. 300 mln wyprodukowanych dawek ma zostać rozdzielone pomiędzy państwa bazując na liczbie mieszkańców danego kraju.

- Koncentrujemy się na zapewnieniu szczepionki grupom, które są najbardziej narażone. Ważymy ryzyko. Jeżeli ktoś jest młody, widzimy na dziś, że przypadków zgonów było niezmiernie mało. Musielibyśmy zaszczepić dużą liczbę osób, na przykład w wieku 18-40 lat, żeby uniknąć jednego zgonu - tłumaczy wiceminister zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje, nic nie dało się zrobić. Przerażające zdarzenie pod Warszawą
  2. Wiadomości TVP znów wyemitowały upokarzający materiał. Na wizji nie uszanowano nawet tożsamości aktywistki, o której mówiono
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Dramatyczne wyznanie Otylii Jędrzejczak. Straciła dziecko, nie mogła liczyć na partnera

Następny artykuł