"Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży". Zastępca dyrektora w szpitalu MSWiA o przeciwnikach szczepionek

szczepionka COVID-19
unsplash.com/Hakan Nural
Autor Natalia Niewczas28.12.2020

Dr Artur Zaczyński, który podał pierwszą w Polsce dawkę szczepionki przeciw COVID-19, odniósł się do narastających wokół preparatu wątpliwości. Oznajmił, że nie rozumie związanych ze szczepieniem obaw. Jak podkreślał, podobne preparaty wiele razy odgrywały w dziejach kluczową rolę.

W niedzielę 27 grudnia pierwszy pacjent w Polsce przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech. Pacjentką “zero” była naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska. Zastrzyk wykonał dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora placówki ds. medycznych - mężczyzna również przyjął preparat.

Dr Artur Zaczyński: szczepienia są potrzebne

Dr Artur Zaczyński należy do grupy pacjentów, którzy jako pierwsi przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. W poniedziałek poinformował rodaków, że jedyny efekt uboczny przyjęcia specyfiku to lekki ból w miejscu ukłucia.

Jak podaje portal tvn24.pl, lekarz nie zaobserwował żadnego zaczerwienienia w miejscu iniekcji, nie czuje również bólu innego pochodzenia. Po konsultacji z szefami klinik węzłowych otrzymał informacje o tym, że wszystkie szczepienia przebiegały podobnie, bez zakłóceń czy niepokojących incydentów.

Dr Artur Zaczyński wypowiedział się także na temat osób podchodzących do szczepionki nieprzychylnie, których nie brakuje wśród obywateli Polski. Wstępne badania CBOS pozwoliły ustalić, że jedynie 1 na 3 osoby wyraża chęć zaszczepienia (więcej >tutaj<).

Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Czytaj dalej

Dla medyka obawy przed szczepieniem są niezrozumiałe. Jak podkreśla, szczepienia wielokrotnie zmieniały bieg wydarzeń w historii ludzkości.

- Wiemy, że szczepienia są potrzebne, wielokrotnie zmieniły bieg losów. Zawsze jest teza i antyteza. Komentarze "anty" będą się pojawiały, ale mam nadzieję, że rozsądek zwycięży i wszyscy będą wiedzieli, że jest to potrzebne - przekonuje lekarz.

Ruszył Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19. Obecnie trwa faza szczepienia pacjentów “0”, czyli pracowników służby ochrony zdrowia - szczególnie tych pracujących w szpitalach węzłowych, gdzie mają odbywać się szczepienia. Dr Artur Zaczyński ocenia, że akcja “zerowa” potrwa jeszcze od 2 do 3 tygodni.

Następni w kolejce są medycy z pozostałych placówek medycznych. Później, jak przewiduje program szczepień, szczepieni będą seniorzy, mundurowi i nauczyciele. Wiemy już, że rząd zaproponował listę benefitów dla tych, którzy zgłoszą się na szczepienie przeciw COVID-19.

Zaszczepionych pacjentów nie będzie obowiązywała między innymi kwarantanna po spotkaniu z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2. Osoby te nie będą uwzględniane w limitach spotkań towarzyskich (więcej >tutaj<).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł