Fatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitala

szczepionka Niemcy
unsplash.com/ Hakan Nural
Autor Natalia Niewczas29.12.2020

Pomyłka przy podawaniu szczepionki przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech. Podczas szczepień w domu opieki w Niemczech ośmiu pacjentów otrzymało pięciokrotną dawkę preparatu. Cztery osoby trafiły do szpitala.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach UE, trwają szczepienia przeciw COVID-19. Do mediów spływają wieści o pomyłce, jaka zdarzyła się podczas podawania specyfiku pracownikom niemieckiego domu opieki w Stralsundzie. Czterech pacjentów trafiło do szpitala z objawami grypopodobnymi, są poddawani obserwacji.

Ośmiu pacjentów otrzymało niewłaściwą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Jak podaje portal o2.pl, władze kraju wydały w sprawie omyłkowego podania zbyt dużej ilości szczepionki stosowny komunikat. Podkreślono, że badania prowadzone przez koncern nie stwierdziły, by podawanie zwiększonych dawek preparatu wiązało się z uszczerbkiem na zdrowiu.

Głos zabrała również rzeczniczka BioNTech. Kobieta potwierdza, że przebadano potencjalne skutki otrzymania dawki do 100 mikrogramów preparatu.

Jak przekazuje dalej rzeczniczka koncernu, standardowa dawka szczepionki wynosi 30 mikrogramów. Oznacza to, że fiolka ze szczepionką jest wielodawkowa, o czym informuje ulotka dołączona do preparatu.\

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany na całym świecie, wielki projektant modyMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany na całym świecie, wielki projektant modyCzytaj dalej

Według doniesień mediów odczyn w miejscu iniekcji oraz objawy grypopodobne należą do możliwych powikłań po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 od Pfizera i BioNTech. Jak podają media, objawy mają być łagodne lub umiarkowane i ustępować samoczynnie.

Pacjenci w Niemczech otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19 w sobotę 26 grudnia. Pierwszą zaszczepioną osobą była 101-latka Edith Kwoizalla, która mieszka w domu spokojnej starości; w Polsce była to pielęgniarka Alicja Jakubowska (więcej >tutaj<).

Niemiecki rząd opowiada się za zaszczepieniem jak największej ilości obywateli. Sondaż YouGov wskazuje, że chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 wyraziło nieco ponad 60% obywateli tego kraju, o czym informuje między innymi serwis internetowy Onet. Dla porównania w Polsce zamiar zaszczepienia wyraża 1 na 3 osoby (więcej >tutaj<).

Od początku epidemii w Niemczech na chorobę COVID-19 zachorowało ponad 1,6 mln osób. Zakażenie koronawirusem przyczyniło się do śmierci ponad 31 tys. obywateli tego kraju.

Oficjalne statystyki pokazują, że globalna liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 sięgnęła ponad 81 mln przypadków. Koronawirus spowodował zgon ponad 1,7 mln pacjentów z całego świata.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł