W końcu. Niebywałe informacje o szczepionce na koronawirusa. Jeszcze w tym roku może być gotowa

Szczepionka na koronawirusa może być gotowa jeszcze przed Bożym Narodzeniem
pixabay.com/jarmoluk
Autor Barbara Bujar31.10.2020

Szczepionka na koronawirusa to jeden z bardziej wyczekiwanych leków ostatnich lat. Według ekspertów to właśnie od niej zależy zakończenie pandemii. Największą zagadką dla wszystkich jest termin, w którym lek pojawi się na rynku. Według brytyjskich naukowców może zdarzyć się to już niebawem. Pierwsze szczepienia są możliwe jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Szczepionka na koronawirusa jest niezbędna do zakończenia pandemii – tak obecną sytuację oceniają wszyscy światowi eksperci. Nad jej wynalezieniem od miesięcy pracuje wiele zespołów naukowych, których przedstawiciele regularnie informują o dokonanych postępach. Niedawno głos w tej sprawie zabrała specjalistka kierująca badaniami w Wielkiej Brytanii, Kate Bingham. Przekazała zaskakującą wiadomość.

Lekarze ostrzegają. Osoby z tej grupy są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19Lekarze ostrzegają. Osoby z tej grupy są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19Czytaj dalej

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna jeszcze w tym roku? Niebywałe doniesienia brytyjskich naukowców

Jak informuje serwis internetowy TVN 24, według Kate Bingham z UK Vaccine Taskforce pierwsze szczepienia w Wielkiej Brytanii mogą odbyć się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jeżeli plan się nie powiedzie, zostanie zrealizowany na początku przyszłego roku. To najlepsze jak dotąd informacje w sprawie szczepionki na koronawirusa.

- Sądzę, że rozpoczęcie tych szczepień byłoby możliwe jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, jednak bardziej jest realne, że nastąpi to na początku 2021 roku – powiedziała Bingham cytowana przez TVN 24.

Choć specjalistka nie podała szczegółów preparatu, który ma zostać wprowadzony na rynek, zapewniła o jego bezpieczeństwie. Każda szczepionka podana pacjentowi będzie wcześniej dokładnie przetestowana. Nie wiadomo jednak, czy na pewno zapobiegnie zakażeniu koronawirusem.

Według ekspertki pierwsze szczepionki nie będą idealne. Jej zdanie potwierdził także prof. Jonathan Ball z Uniwersytetu w Nottigham. Mężczyzna podkreślił, że preparat może nie tyle zapobiegać COVID-19, ile sprawiać, że choroba będzie przebiegała o wiele łagodniej. Podobne efekty dają szczepionki przeciwko grypie. Podobną opinią podzielił się prof. Chris Butler z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Jest mało prawdopodobne, że znajdziemy idealną szczepionkę, która ochroni wszystkich w 100 procentach. Niektórzy nadal będą chorować na tę ostrą chorobę, więc znalezienie leczenia wciąż będzie ważne – powiedział.

Za prawdopodobny preparat, który Brytyjczycy mają wpuścić na rynek, uznaje się ten opracowany właśnie na Uniwersytecie Oksfordzkim. Za jego produkcję odpowiada firma farmaceutyczna AstraZeneca. Jak ustalił TVN 24, to jedna z najbardziej zaawansowanych szczepionek na koronawirusa, nad którymi pracują światowi naukowcy.

Dzisiaj grzeje: 1.Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz ma dla Polaków pewną radę
2."Obrońcy" Kościoła chcieli zagłuszyć protest krzykami dziecka. Podeszła do nich Polska Babcia, niecodzienne sceny
3. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje

Pierwsze objawy tętniaka mózgu mogą być bardzo mylące. Nie wolno ich lekceważyćPierwsze objawy tętniaka mózgu mogą być bardzo mylące. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Oksfordzki preparat jest już w trzeciej fazie badań. Oznacza to, że od rejestracji dzieli go już niewiele. Najnowsze publikacje wyników sugerują, że jego podanie wywołuje u osób powyżej 55. roku życia silną odpowiedź immunologiczną. Przypomnijmy, że to właśnie ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na zakażenie koronawirusem.

Andrzej Duda zaproponował nową ustawę dotyczącą aborcji. Jaki pomysł ma prezydent?Andrzej Duda zaproponował nową ustawę dotyczącą aborcji. Jaki pomysł ma prezydent?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  2. Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazić
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Dantejskie sceny we Wrocławiu. Szczęki opadają. Wszystko działo się na oczach mieszkańców w turystycznej miejscowości
  7. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy

<

Następny artykuł