Szczepionki: przeciwwskazania
fot. pixinio.com
Autor Karol Zaborowski - 23 Stycznia 2020

Czy zawsze można podać szczepionke? W niektórych przypadkach lepiej przełożyć zastrzyk

Szczepionki wciąż budzą wśród wielu osób masę wątpliwości, jednak nie da się ukryć, że dzięki nim udało się znacząco zmniejszyć ilość zachorowań na wiele chorób. Jednak nie wszyscy mogą zostać zaszczepieni, a powodów do odstąpienia do takiego zabiegu jest całkiem sporo.

Szczepionki nie cieszą się ostatnio zbyt dobrą sławą, a to za sprawą licznych doniesień o ich negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Oczywiście nie podlega wątpliwości, że podanie szczepionki może wywołać efekty uboczne tak jak zastosowanie każdego innego środka medycznego. Jednak wiele zarzutów stawianych szczepionkom zwyczajnie nie ma sensu.

Czy to oznacza, że można je podawać w dowolnym momencie? Otóż nie, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do podania szczepionki. Ich sprawdzenie stanowi podstawę do tego, aby w ogóle zakwalifikować pacjenta do tego typu zabiegu.

Kolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachKolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachCzytaj dalej

Sytuacje, w których nie powinniśmy podawać szczepionki

Podanie szczepionki można odroczyć w czasie lub całkowicie odstąpić, od wykonania zabiegu i zależy to od wielu czynników. Wpływ na to ma przede wszystkim stan naszego zdrowia. Dużo się mówi, że dziecko z infekcją nie może być zaszczepione, co nie do końca jest prawdą. Oczywiście, jeżeli malec ma wysoką gorączkę, czyli powyżej 38,5 stopnia to wtedy nie powinno zostać zaszczepione. Jednak jeżeli mówimy jedynie o lekkiej infekcji w postaci kataru, to nie jest to już konieczne.

Ważne jest też, to kiedy zostały podane inne szczepionki. W przypadku tak zwanych żywych szczepionek przerwa pomiędzy ich podaniem nie może być krótsza niż 4 tygodnie. Od wstrzyknięcia tego typu preparatu odstępuje się również w momencie, gdy dziecko leczone było preparatami krwi lub immunoglobulinami.

Natomiast jak podaje portal medonet.pl, dziecka kategorycznie nie wolno zaszczepić w momencie, gdy kiedykolwiek pojawiła się u niego ciężka reakcja alergiczna. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do podania żywej szczepionki jest także poważne zaburzenie odporności. Jednak zwykła alergia, katar sienny, biegunka, astma, a nawet choroby serca, nerek nie stanowią już przeciwwskazań.

Warto też wspomnieć, że niektóre szczepionki posiadają określone przeciwwskazania do ich podania i należy do nich, chociażby wiek dziecka. W niektórych przypadkach nawet uczulenie na kurze jajko może sprawić, że dziecko nie otrzyma danego szczepienia.

Pamiętajmy jednak, że szczepionki niosą naprawdę wiele korzyści dla naszego zdrowia, a ciężkie powikłania po ich podaniu zdarzają się naprawdę bardzo rzadko. Mimo to zawsze przed podaniem szczepionki powinniśmy zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne, jak i właśnie przeciwwskazania do podania i opisać stan zdrowia naszego dziecka. Można też je znaleźć w ulotkach, które bez problemu wyszukamy w internecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka wyskoczyła z okna. Wcześniej zrobiła córce niewybaczalną rzecz
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Śmiertelnie niebezpieczna choroba staje się coraz powszechniejsza. Eksperci zaobserwowali znaczący wzrost zachorowań
  4. Choroba sprzed lat wróciła. Specjaliści ogłosili epidemię
  5. Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
  6. Najgorsza wiadomość. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka

Następny artykuł