Szczepionki na grypę będą tańsze
pixabay.com/whitesession
Autor Barbara Bujar - 27 Sierpnia 2020

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, pojawiły się ścisłe wytyczne. Chodzi o szczepionki

Szczepionki na grypę będą tańsze, a lista grup wiekowych objętych refundacją znacznie się rozszerzy. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia, o czym podczas konferencji prasowej poinformował wiceszef resortu, Waldemar Kraska. Mężczyzna podał szczegóły najnowszej zmiany, która wejdzie w życie już 1 września. Korzystając z okazji, zaapelował w tej sprawie do wszystkich Polaków.

Szczepionki to temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem. Szczególnie teraz, kiedy zbliża się jesień i zapowiadana druga fala epidemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia od dawna ostrzega przed ponownymi masowymi zakażeniami i połączeniu ich z zachorowaniami na grypę. Przypomnijmy, że wielokrotnie mówił o tym Łukasz Szumowski, pełniący do niedawna funkcję szefa resortu.

- Co będzie dalej? Boimy się jednej rzeczy - koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali - mówił w wywiadzie dla serwisu Medonet.

Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćMinisterstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość. Każdy powinien o niej pamiętaćCzytaj dalej

Szczepionki na grypę będą tańsze. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

W związku z obawami, jakie niesie za sobą przewidywana druga fala epidemii koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o rozszerzeniu listy refundowanych leków, które mają uchronić Polaków przed zachorowaniem na grypę. Zmniejszenie takiego ryzyka mogłoby pozwolić na uniknięcie problemów podczas stawiania diagnozy i wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Przypomnijmy, że do tej pory taki wykaz obejmował wszystkie osoby po 65. roku życia.

- Wpisanie tych szczepionek na listę ma oczywiście związek z epidemią. Chcemy obniżyć niebezpieczeństwo wystąpienia dwóch infekcji naraz, zwłaszcza wśród osób z grup ryzyka – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Maciej Miłkowski, który odpowiada w resorcie zdrowia za refundację.

Jak donosi serwis, zmiany dotyczące szczepień wejdą w życie już od 1 września. Na liście leków znajdzie się między innymi szczepionka Vaxigrip, która aktualnie kosztuje około 46 zł. Po refundacji pacjent zapłaci za nią 23 zł, czyli o połowę mniej. Znajdą się też tacy, dla których będzie ona darmowa. Będą to wszystkie osoby, które ukończyły 75. rok życia.

Młodsi Polacy będą mogli zaszczepić się odpłatnie. Wielu z nich będzie mogło jednak skorzystać z obniżki cenowej. Szczepionka Influvac Tetra będzie refundowana dla osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, które są obciążone szczególnym ryzykiem. Są to pacjenci o obniżonej odporności, po transplantacji narządów, chorujący na niewydolność układu oddechowego, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy oraz zmagający się z chorobami wątroby, metabolicznymi i neurologicznymi. Na wykazie znalazły się także kobiety w ciąży.

Niższe koszty szczepionki będą także obejmowały dzieci od 3. do 5. roku życia. Dla nich przeznaczona zostanie szczepionka donosowa Fluenz Tetra. Lek jest całkowicie przystosowany do tej grypy wiekowej, ponieważ przy jego aplikacji nie trzeba robić zastrzyku. Ministerstwo Zdrowia zadba również o pracowników medycznych.

- NFZ zapłaci także za szczepienia personelu medycznego. Nie będzie to jednak finansowane z budżetu na refundację, lecz z budżetu na świadczenia w szpitalach i poradniach – dodał Miłkowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?

2. Szef WHO o dacie końca pandemii. Trochę musimy jeszcze poczekać

Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że dzięki wprowadzonym zmianom, które zaczną obowiązywać od 1 września, przeciw grypie zaszczepi się nawet 2 miliony Polaków. O szczegółach zmiany wypowiedział się także wiceszef resortu Waldemar Kraska, który przypomniał, jakie leki zostaną objęte refundacją oraz zaapelował do obywateli naszego kraju.

- Nadchodzi okres jesienny, dlatego apelujemy do Polaków, by chętnie szczepić się przeciwko grypie. Od 1 września, na nowej liście refundacyjnej, pojawi się w połowie refundowana szczepionka dla dzieci przeciwko grypie między 3 a 5 rokiem życia. To szczepionka donosowa, bezpieczna i przyjazna dziecku. Nowością jest to, by w połowie refundować szczepionki przeciwko grypie dla osób poniżej 65. roku życia w przypadku występowania choroby współistniejącej. Dla osób powyżej 75. roku życia szczepionka będzie bezpłatna - przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdził
  2. Właśnie przepchnięto nowy podatek. Andrzej Duda podpisał ustawę, wielu Polaków może być wściekłych
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. Nagłe zachcianki na 4 produkty są ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Co mówi nasze ciało?
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin

Następny artykuł