szerszenie: atak we Wrocławiu
unsplash.com/ REEET JANK
Autor Klaudia Gaicka - 18 Września 2020

Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej

Szerszenie są jednymi z najniebezpieczniejszych owadów w całym kraju. Eksperci radzą, aby zdecydowanie unikać spotkań z nimi. Do tragicznego zdarzenia doszło w jednym z większych miast Polski. Kobieta miała dużo szczęścia.

Szerszenie występują na terenie całego kraju. Ukąszenie tego ogromnego owada jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla osób uczulonych. Szerszenie same z siebie rzadko bywają agresywne, jednak od tej reguły są wyjątki, niestety właśnie z takim zjawiskiem spotkali się rowerzyści z Wrocławia.

Kolor upławów mówi wiele o zdrowiu. Niektóre wymagają natychmiastowej pomocy lekarzaKolor upławów mówi wiele o zdrowiu. Niektóre wymagają natychmiastowej pomocy lekarzaCzytaj dalej

Szerszenie napadły na rowerzystkę, która przejeżdżała lasem

Jak podaje portal Polsatnews.pl, do tragicznego zdarzenia doszło w ostatnią sobotę po południu na zielonych terenach nad Odrą we Wrocławiu. Para rowerzystów została zaatakowana przez rój szerszeni, podczas przejazdu przez Las Strachociński.

Początkowo ukąszony został mężczyzna. Poczuł z tyłu głowy ból, jak gdyby został przez kogoś uderzony. W tym czasie inne szerszenie zdążyły już sześciokrotnie ukąsić kobietę. Udało im się zgubić rój, ale rowerzystka dostała silnej reakcji alergicznej na ukąszenie. Wstrząs anafilaktyczny stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

- W najgorszym scenariuszu pokąsanie przez szerszenie kończy się niestety zgonem z powodu wstrząsu anafilaktycznego, czyli w sytuacji, kiedy układ krążenia przestaje funkcjonować, a tętno spada do wartości nieoznaczalnych - wyjaśnił “Wydarzeniom” dr n. med. Wojciech Barg z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Całe szczęście rowerzystkę udało się uratować. Leczenie nie było jednak ani szybkie, ani proste.

- Było bezpośrednie zagrożenie życia na początku. Udało się te pacjentki wyprowadzić na prostą. Po trwającym kilkadziesiąt godzin leczeniu zostały zwolnione do domu - powiedział lekarz.

Gniazdo szerszeni w Lesie Strachocińskim zostało zneutralizowane. Strażacy musieli dwukrotnie przyjeżdżać na miejsce, aby je odnaleźć.

- Normalnie nie usuwamy takich gniazd w terenie. Jednak w tym przypadku, ze względu na to, że było ono położone w pobliżu uczęszczanej przez ludzi ścieżki, przystąpiliśmy do neutralizacji zagrożenia - powiedział st. kpt. Tomasz Szwajnos z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Dzisiaj grzeje: 1. "To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem". Kontrowersyjna ustawa w Sejmie
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

Dr Piotr Dąbrowiecki, lekarz internista i alergolog poradził w rozmowie Polsat News, aby możliwie jak najbardziej unikać kontaktu z tymi owadami.

- Rój szerszeni to bardzo niebezpieczne zjawisko, bardzo rzadko występujące. Nie sprawdzajmy czegoś, co się kłębi na polu, tylko od razu oddalmy się w drugą stronę. Szerszeń jest najbardziej niebezpiecznym owadem, bo ma zdecydowanie większą ilość jadu. Jedno użądlenie szerszenia odpowiada kilku użądleniom osy - powiedział Dąbrowiecki w Polsat News.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł