Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?

MEN wprowadził nowe zasady
pixabay.com/Alexas_Fotos
Autor Barbara Bujar01.06.2020

Szkoła to miejsce, którego brak jest w ostatnich miesiącach bardzo odczuwalny. Pomimo nauczania zdalnego, nauczyciele nie są w stanie przekazać swoim podopiecznym całej wiedzy. Mając to na uwadze, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło pewne zmiany. Od dziś konsultacje w szkołach będą się odbywać dla wszystkich, nie tylko dla ósmoklasistów i maturzystów, jak do tej pory. Skorzystają również uczniowie szkół technicznych i zawodowych. Spotkania będą miały jednak określone zasady.

Z powodu pandemii każda szkoła od 12 marca zawiesiła zajęcia stacjonarne. Uczniowie swoją wiedzę musieli zacząć pogłębiać za pomocą nauczania zdalnego. Rozwiązanie, chociaż najlepsze z możliwych, nie pozwala im jednak na pozyskiwanie wszystkich umiejętności. Taki problem w szczególności dotyczy uczniów placówek technicznych i zawodowych.

25 maja MEN powoli zaczęło odmrażać system edukacyjny. Od tego dnia szkoły zostały otwarte dla ósmoklasistów i maturzystów. Uczniowie ostatnich roczników, którzy z niepokojem oczekują informacji na temat czekających ich egzaminów, mogli przychodzić do szkoły, w celu skonsultowania się z nauczycielem. Placówki rozpoczęły również organizację zajęć opiekuńczych dla uczniów klas I-III. Od 1 czerwca nastąpiły kolejne zmiany.

Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisjiZłe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisjiCzytaj dalej

Od dziś każda szkoła otwarta jest dla wszystkich swoich uczniów

Jak podaje portal onet.pl, nowe zasady korzystania z placówek edukacyjnych MEN wprowadziło od 1 czerwca. Z konsultacji stacjonarnych będą teraz mogli skorzystać wszyscy uczniowie. Nie jest to jednak przymusem. Wizyta w szkole zależy od chęci i indywidualnej potrzeby ucznia. Podczas spotkań muszą jednak zostać zachowane zasady, które powstały w oparciu o wytyczne resortów edukacji i zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z nowymi regułami grono pedagogiczne musi przygotować specjalny harmonogram konsultacji. Powinien on zostać oparty o zasady bezpieczeństwa i odległości. W pomieszczeniu na jedną osobę muszą przypadać 4 mkw., a odstęp między stolikami musi wynosić min. 1,5 m. Spotkania będą dzieliły się na indywidualne i grupowe. W przypadku tych grupowych, w sali łącznie może przebywać 12 osób. W wyjątkowych sytuacjach liczba może wzrosnąć maksymalnie do 14. Konsultacje będą organizowane wyłącznie dla osób zdrowych.

Zmiany nastąpiły także w szkołach średnich technicznych i zawodowych. Od dziś młodzież, która kształci się w takich placówkach, będzie mogła korzystać z zajęć praktycznych. Możliwość ta dotyczy uczniów III klas technikum, którzy uczą się prowadzenia pojazdów silnikowych. Dodatkowo wszyscy będą mogli realizować praktyki zawodowe u pracodawcy lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Ważny komunikat MSZ. Nagła zmiana w ostatniej chwili, wielu Polaków odetchnie z ulgą

W wymienionych wyżej przypadkach równie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Należy także przestrzegać wytycznych resortów edukacji, zdrowia i GIS przygotowanych dla szkolnictwa branżowego. Zajęcia, podobnie jak konsultacje, mogą odbywać się w grupach o maksymalnej liczbie 12 lub w wyjątkowych sytuacjach 14 osób w sali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl ostrzega wszystkich klientów przed ogromnym oszustwem. Możesz stracić pieniądze z karty
  2. Syn Anny Przybylskiej bardzo przypomina mamę. Ma już 14 lat i coraz chętniej pokazuje się w sieci
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Gdzie znaleźć najtańsze truskawki? Ceny są o ponad połowę niższe, jednak jest jeden warunek

Następny artykuł