Gabinety lekarskie i stomatologiczne w każdej szkole. Jesteście za?

szkoła: gabinety
pixabay
Autor Damian Witoń03.10.2020

Szkoła jest jednym z najważniejszych miejsc dla rozwoju dziecka. Powinna zapewniać mu maksymalnie najlepsze warunki. Wielu rodziców uważa, że w każdej szkole o dzieci dbać powinien lekarz, a także stomatolog.

Szkoła jest miejscem, w którym dzieci powinny mieć zapewnione możliwie najlepsze warunki do rozwoju. Niewątpliwie jedną z kluczowych rzeczy, która musi być w nienagannym stanie, aby dzieci osiągnęły swój potencjał, jest zdrowie. W związku z tym wielu rodziców uważa, iż każda szkoła powinna być wyposażona w gabinet lekarski z doświadczonym specjalistą oraz gabinet stomatologiczny z dentystą, który będzie potrafił zadbać o zęby naszych pociech.

Wstrząsające doniesienia Super Expressu. Były Główny Inspektor Farmaceutyczny zatrzymany, bardzo poważne zarzutyWstrząsające doniesienia Super Expressu. Były Główny Inspektor Farmaceutyczny zatrzymany, bardzo poważne zarzutyCzytaj dalej

Szkoła z gabinetem lekarskim i stomatologicznym. Czy to dobry pomysł?

W większości polskich szkół o zdrowie dzieci dbają pielęgniarki. Ich zadaniem jest głównie opatrywanie drobniejszych ran i skaleczeń, których dzieci doznają podczas zabawy na przerwie, czy lekcjach wychowania fizycznego. Pielęgniarki często decydują również, czy dziecko powinno zostać odesłane do domu lub szpitala, gdy zaobserwowane zostaną u niego określone objawy. I chociaż nie można nie docenić wspaniałej pracy i zaangażowania, jakie wkładają pielęgniarki w swoje codzienne obowiązki, część rodziców uważa, że oprócz nich w każdej szkole powinien być również lekarz oraz stomatolog lub dentysta.


Za pomysłem przemawia z pewnością fakt, że nie każdego rodzica stać na to, aby wysłać swoje dziecko do specjalisty. Dostęp do państwowej służby zdrowia bywa z kolei ograniczony. Niektórzy rodzice z uwagi na obowiązki zawodowe nie mają wystarczającej ilości wolnego czasu, aby zawieźć dziecko do lekarza lub gabinetu stomatologicznego. Dostępność specjalistów w szkołach mogłaby zatem stać się dla nich ogromnym odciążeniem.


Oczywiście jest jednak i druga strona medalu. Wyposażenie każdej szkoły w gabinety oraz zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów wiązałoby się z dużymi wydatkami ze skarbu państwa. Od szkolnego lekarza rodzice będą bowiem wymagać najwyższej staranności i kompetencji. W końcu ma zadbać o ich dzieci. Najlepsi lekarze mają ogromne wymagania finansowe, ponieważ ich usługami zainteresowane są różne placówki, między innymi prywatne, które są w stanie zaoferować bardzo konkurencyjne warunki.

Następny artykuł