Szkoła: nowe propozycje zmian w nauczaniu
East News/Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 05.08.2020. Konferencja prasowa szefostwa Ministerstwa Edukacji Narodowej nt. przygotowan do nowego roku szkolnego 2020/2021 w kontekscie pandemii koronawirusa. N/z: Dariusz Piontkowski - minister Edukacji Narodowej
Autor Barbara Bujar - 5 Września 2020

Lekcje w szkołach na całkowicie nowych zasadach? Zaskakujące słowa szefa Ministerstwa Edukacji

Szkoła w obliczu nowych zmian. Zaskakującą propozycją podzieliła się niedawno była minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. Kobieta zasugerowała, by w czasie epidemii zajęcia lekcyjne trwały krócej, a ilość obowiązkowych treści programowych została zmniejszona. Na odpowiedź nie musiała długo czekać. Do jej słów odniósł się obecny szef resortu, Dariusz Piontkowski.

Szkoła długo czekała na ponowne otwarcie. Przerwa w nauce stacjonarnej trwała bowiem kilka miesięcy. W końcu podjęto jednak ważną decyzję, a Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało Polaków o standardowym rozpoczęciu roku szkolnego we wrześniu. Mimo że od wydarzenia minęły zaledwie cztery dni, media kilkukrotnie informowały już o nowych zakażeniach na terenie placówek edukacyjnych. W związku z tym wśród polityków co chwilę pojawiają się nowe propozycje, które mogłyby usprawnić system nauczania i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednym z ewentualnych rozwiązań podzieliła się była szefowa resortu, Anna Zalewska.

Wszystko zaczęło się od silnego zmęczenia. Po tygodniu w szpitalu osierociła sześcioro dzieciWszystko zaczęło się od silnego zmęczenia. Po tygodniu w szpitalu osierociła sześcioro dzieciCzytaj dalej

Szkoła na nowych zasadach? Piontkowski odpowiada na słowa Zalewskiej

Jak donosi Polsat News, w czwartek Anna Zalewska uczestniczyła w rozmowie dla serwisu Interia. W trakcie wywiadu była minister edukacji narodowej podała propozycję dwóch zmian, które jej zdaniem mogłyby korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie szkół w okresie pandemii koronawirusa. Uwagę zwróciła między innymi na czas trwania zajęć lekcyjnych.

- Szybko powinniśmy zastanowić się nad skróceniem lekcji z 45 do 30 minut, gdyby sytuacja w szkołach była trudniejsza. Wówczas podział na pracę dwuzmianową byłby prosty, nikt nie kończyłby zajęć późno. 30 minut wystarczy na realizację podstaw programowych - powiedziała w wywiadzie.

Dodatkowo zdaniem Zalewskiej zmiany powinny nastąpić w ilości obowiązkowych treści programowych, które występują w arkuszach maturalnych i podczas egzaminów ósmoklasisty. Choć do tego pomysłu obecny szef MEN postanowił się nie odnosić, chętnie skomentował jednak pierwszą z propozycji. W rozmowie z tym samym serwisem przyznał, że skrócenie godzin lekcyjnych nie jest wcale niemożliwe.

- Doceniam inicjatywę minister Anny Zalewskiej i jej zaangażowanie (...) Warto jednak zaznaczyć, że chociaż godzina lekcyjna trwa 45 minut, to już w obecnym stanie prawnym, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest skrócenie czasu zajęć edukacyjnych do 30 minut - przekazał Piontkowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. Już nie przywieziesz tak dużo pieniędzy zza granicy. Rząd planuje położyć łapę na zarobkach spoza Polski

Jak wyjaśnił, informacja o takiej decyzji musiałaby najpierw trafić do rodziców. Zdaniem ministra najlepiej, jeśli zostałaby ona przekazana za pośrednictwem zarządzenia dyrektora szkoły. Jeżeli szef placówki nie wyda takiego dokumentu i w żaden inny sposób nie przekaże rodzicom takiej aktualizacji, lekcje będą odbywać się w pełnym wymiarze godzinowym. Dariusz Piontkowski przyznał jednak, że cieszy się z otrzymywanych propozycji i po raz kolejny zapewnił o monitorowaniu sytuacji w szkołach.

- Monitorujemy sytuację w szkołach i placówkach oświatowych, aby początek nowego roku szkolnego odbywał się w sposób spokojny i bezpieczny. Dlatego każda inicjatywa, która przypomina dyrektorom o możliwościach usprawnienia nauki jest cenna - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Zenka Martyniuka. Artysta opada z sił, toczy nierówną walkę
  2. Olbrzymie niebezpieczeństwo na zachodzie Polski. Chaos. Trwa akcja
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Zmniejszy poziom złego cholesterolu i ureguluje ciśnienie krwi. Wyjątkowy sok zadziała też na wrzody i problemy z żołądkiem

Następny artykuł