wytyczne dla szkół
fot. https://unsplash.com/ Debby Hudson
Autor Natalia Niewczas - 7 Sierpnia 2020

Podali oficjalne wytyczne dla szkół. Od września dzieci spotka zupełnie nowa rzeczywistość

Szkoła z założenia ma być miejscem bezpiecznym dla uczniów i pracowników. Wybuch pandemii zmienił jednak panujący na świecie porządek, a system edukacji nie stanowił w tym przypadku żadnego wyjątku. Od marca 2020 roku zawieszono działanie szkół w całej Polsce, a edukacja musiała toczyć się zdalnie. Pozostawionym na łaskę i niełaskę technologii pedagogom, rodzicom i uczniom nie pozostało nic innego, jak przywyknąć do obcych warunków.

Szkoła zawiesiła tradycyjne funkcjonowanie na długie miesiące, a ze zorganizowaniem nauczania w trybie online łączyło się pokonanie wielu przeszkód. Emocje związane z napiętą sytuacją chwilowo wyciszyło nadejście wakacji. Ostatnio władze zapowiedziały jednak planowany powrót wychowanków do szkolnych ławek. Teraz gdy wiadomo już o otwarciu placówek we wrześniu, rodzice zapoznają się z mającymi w nich panować nowymi zasadami.

Wróciły surowe kary za nieprzestrzeganie obostrzeń. Maksymalne kwoty zwalają z nógWróciły surowe kary za nieprzestrzeganie obostrzeń. Maksymalne kwoty zwalają z nógCzytaj dalej


Szkoła wróci, ale nie taka, jaką wszyscy dobrze znamy


Powrót dzieci do szkoły wiąże się z potencjalnym ryzykiem zarażenia koronawirusem. Co za tym idzie, konieczne było dostosowanie zasad bezpieczeństwa panujących w placówkach do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Już wiadomo, czego dokładnie mogą spodziewać się w nadchodzącym roku szkolnym uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy szkół.


Za podanie nowych wytycznych wspólnie odpowiada Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny. Jak podaje portal webniusy.com, dzieci będą musiały wyrobić kilka nawyków - pierwszą czynnością po ich pojawieniu się w szkole ma być bowiem umycie rąk, a kaszleć lub kichać powinny zawsze w zgięty łokieć. Zaleca się zachowanie 1,5 metra odstępu między zarówno samymi wychowankami, jak i przebywającymi na terenie placówki rodzicami. Co więcej, każdy uczeń powinien korzystać tylko z własnych, przyniesionych z domu przyborów i książek i zawsze mieć przy sobie maseczkę oraz rękawiczki. Władze nie poinformowały jednak o obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust w klasach.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Stary dokument, na którym zyskasz naprawdę dużo. Z pewnością masz go jeszcze w szafie


Szkoła jest zobligowana do zapewnienia uczniom odpowiedniej przestrzeni w szatni (użytkowany ma być co drugi boks) oraz niezbędnego do wykonywania bezdotykowego pomiaru temperatury termometru. Dodatkowo dezynfekowane mają być sprzęty sportowe i krzesła ze stołówek, w których posiłki wydawane będą w systemie zmianowym. Jeżeli u dziecka wystąpią objawy infekcji, rodzic może zostać poproszony o natychmiastowe odebranie pociechy ze szkoły.


Dopiero czas pokaże, jak restrykcje sprawdzą się w praktyce. Trudno już teraz nie dostrzec jednak problematyczności narzuconych nakazów. Każdy, kto chodził do szkoły, z pewnością wie, jak trudne, i być może niewykonalne, będzie bezwzględne stosowanie się do wszystkich wytycznych, zwłaszcza dla samych uczniów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Małgorzata Rozenek-Majdan przerwała milczenie. Wykazała się odwagą, jakiej wielu brakuje
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł