MEN ujawnia nowe zmiany dotyczące edukacji. Pilna reakcja na problem pandemii

Szkoła - MEN powołało zespoły pracujące nad nowymi wymaganiami edukacyjnymi
pixabay.com/fotoblend
Autor Barbara Bujar09.11.2020

Polskie szkoły wróciły do zdalnego trybu nauczania. To oznacza, że kolejni uczniowie będą musieli przygotowywać się do matur i testów ósmoklasisty w domu. Mając to na uwadze, Ministerstwo Edukacji Narodowej powołało specjalne zespoły pracujące nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi. Projekt już niebawem ma zostać przekazany do konsultacji społecznych. Resort planuje także zmiany w całej podstawie programowej.

Decyzją rządu od poniedziałku 9 listopada nauka zdalna dla szkół wyższych i ponadpodstawowych oraz uczniów klas 4-8 szkół podstawowych została przedłużona. Lekcje online rozpoczęły się także dla dzieci z klas 1-3. Tym sposobem wszystkie placówki oświatowe kolejny raz przeniosły zajęcia edukacyjne do swoich domów.

Nauka w pokoju to jednak nie to samo, co nauka w szkole – na ten problem już w połowie października zwracał uwagę Mateusz Morawiecki. Według premiera uzasadnione byłoby wprowadzenie zmian w podstawie programowej, które ułatwiłyby uczniom przyswajanie wiedzy w warunkach domowych. Ministerstwo Zdrowia Edukacji ma już nad tym pracować.

Pilna konferencja premiera. Kluczowe słowa o szczepionkachPilna konferencja premiera. Kluczowe słowa o szczepionkachCzytaj dalej

Zmiany w szkołach. MEN powołało specjalne zespoły

- Minister edukacji będzie w najbliższym czasie prezentował plany i informacje dotyczące lżejszego programu nauczania. Lżejszego, po to, żeby oddać - że tak powiem - sprawiedliwość tym, którzy starają się rzetelnie uczyć, ale wiedzą doskonale, że nauka przez internet jest dużo mniej efektywna, jest trudniejsza niż nauka bezpośrednia – mówił w październiku Mateusz Morawiecki.

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, pełniący od niedawna funkcję szefa resortu edukacji Przemysław Czarnek oprócz konieczności wprowadzenia zmian w podstawie programowej zauważył jeszcze jeden problem. Mowa o egzaminach maturalnych i testach ósmoklasisty. Do nich uczniowie również będą przygotowywali się w domach.

- Na pewno będziemy też pochylać się nad zakresem egzaminów. To są postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielskie, ale również środowiska rodziców, zwłaszcza tych uczniów, którzy są dziś w klasach VIII, w klasach maturalnych, w klasach zawodowych, przed którymi są egzaminy – przekazał Czarnek cytowany przez Radio Zet.

Minister edukacji i nauki postanowił więc działać od razu i w tym celu powołał specjalne zespoły, które zajęły się już sporządzaniem odpowiednich zmian. Jak tłumaczył w rozmowie Dziennikiem Gazetą Prawną, w nowelizacji znajdą się wybrane zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie. To właśnie ich powtarzanie będzie najbardziej wymagane od uczniów.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka resortu Anna Ostrowska, efekty prac powołanych zespołów już za kilkanaście dni zostaną przekazane do konsultacji społecznych. Ostateczna wersja nowelizacji wymagań egzaminacyjnych ma być gotowa już pod koniec 2020 roku.

Dzisiaj grzeje: 1.Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczce
2.Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
3.Utrata węchu wcale nie musi oznaczać koronawirusa. Może być objawem innej choroby

Badanie, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu krwi. Dla własnego dobra warto wykonywać je regularnieBadanie, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu krwi. Dla własnego dobra warto wykonywać je regularnieCzytaj dalej

- Po zebraniu uwag, do końca grudnia br., przygotujemy ostateczny kształt wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021 wynikających z podstawy programowej. Następnie przy współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a także okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, kuratoriami oświaty oraz placówkami doskonalenia nauczycieli przeprowadzona zostanie akcja informacyjna dotycząca zakresu podstawy programowej wymaganej na egzaminach – powiedziała.

Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusemMedia obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. Lekarka ponownie zarażona koronawirusem. "Wydawało mi się, że jest to mało możliwe"
  4. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  5. Fatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka granice
  6. Takiego gola jeszcze nie widzieliście. Absurdalny samobój w hicie Ekstraklasy, Artur Boruc tylko patrzył
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł