Szkoła - dyrektorzy zaczynają zamykać placówki
unsplash.com/Ivan Aleksic
Autor Barbara Bujar - 14 Października 2020

Bunt wśród dyrektorów. Zaczynają zamykać szkoły

Szkoła wciąż pozostaje otwarta dla swoich uczniów. W Polsce zaledwie kilka procent placówek pracuje zdalnie. To nie podoba się dyrektorom i nauczycielom, którzy na bieżąco śledzą sytuację epidemiologiczną w kraju. W związku z tym mimo braku zgody Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej wiele placówek przechodzi na edukację zdalną. Decyzje kierowników szkół popiera duża część młodzieży.

O tym, czy szkoła może przejść na zdalny tryb nauczania, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim potrzebna jest zgoda Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz sanepidu. Niestety, w Polce niewiele placówek może na nią liczyć. Rząd cały czas utrzymuje bowiem, że sytuacja epidemiologiczna w kraju nie wykazuje podstaw ku temu, by placówki oświatowe zostały zamknięte. Takie stanowisko zbiera coraz więcej przeciwników.

Robiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduRobiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduCzytaj dalej

Szkoła w obliczu koronawirusa. Dyrektorzy chcą zamknięcia placówek

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, pierwszymi osobami, które jawnie zgłosiły swój sprzeciw byli uczniowie. To właśnie młodzież w ciągu ostatnich dni przygotowywała się do ogólnopolskiego buntu. Za pośrednictwem mediów społecznościowych chłopcy i dziewczęta umawiali się, by od poniedziałku nie przychodzić na lekcje. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, powinien ubrać się do szkoły na czarno. Okazuje się, że otwarcie placówek w dobie pandemii koronawirusa przeszkadza nie tylko im.

Oburzeni są również dorośli. Dyrektorzy i nauczyciele, widząc postęp zakażeń, boją się o zdrowie swoje i swoich uczniów. Rząd jednak nie reaguje i tylko nielicznym pozwala na prowadzenie zajęć w trybie zdalnym. Z raportu Ministerstwa Zdrowia, który został opublikowany w poniedziałek, wynika, że tego dnia pracowały w ten sposób jedynie 264 placówki. 821 odbywało lekcje w trybie mieszanym, natomiast pozostałe 47 399 – całkowicie normalnie. Oznacza to, że prawie 98 procent polskich szkół pracuje w trybie stacjonarnym.

Według wielu dyrektorów i nauczycieli sytuacja powinna się zmienić. W szkołach ani oni, ani uczniowie nie mogą czuć się w stu procentach bezpiecznie. W związku z tym Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowili wystosować prośbę do Ministerstwa Zdrowia o poszerzenie kompetencji dyrektorów, którzy mogliby decydować o zamknięciu placówek i przejściu na nauczanie zdalne. Niestety odpowiedzi nikt się nie doczekał.

Decyzja zapadła, rząd przedłuża jeden z obowiązujących zakazów. Zmiany dotkną wielu PolakówDecyzja zapadła, rząd przedłuża jeden z obowiązujących zakazów. Zmiany dotkną wielu PolakówCzytaj dalej

Dyrektorzy są tym faktem oburzeni, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na samowolne zamknięcie szkół. Według Magdaleny Kaszulanis z ZNP, która udzieliła wypowiedzi „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, powodów takiego zachowania jest kilka. Polskie szkoły zmagają się bowiem między innymi z brakiem pedagogów, którzy przebywają na kwarantannie, oraz utrudnionym kontaktem z sanepidem. Problem leży także w postępowaniu w przypadku zakażenia na teranie placówki.

Dzisiaj grzeje: 1.Ks. Isakowicz-Zaleski przekazał Polakom ważny apel. Chodzi o 1 listopada
2.Już od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki przestaną być tak uciążliwe
3.Kiedy Polacy mogą się spodziewać szczepionki na koronawirusa? Jest odpowiedź wiceministra

- Nauczyciel z pozytywnym wynikiem testu trafił do szpitala. Uczył w siedmiu klasach. Nikt nie został wysłany na kwarantannę, bo jak stwierdzili inspektorzy, uczył... w przyłbicy - przekazał "DGP".

Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneNowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski trafił do szpitala. Nie jest dobrze. A niedawno bawił się jeszcze beztrosko na wakacjach
  2. Karta Pokemon jak apartament w Warszawie. Astronomiczna cena, raper wydał ogromne pieniądze
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Wystarczy poznać 4 triki, by jajka zawsze wyszły idealne. Stosują je najlepsi szefowie kuchni i doświadczone gospodynie

Następny artykuł