Nowy przedmiot w polskich szkołach
unsplash.com/Ivan Aleksic
Autor Barbara Bujar - 19 Lipca 2020

Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września

Szkoła to jedna z placówek, które zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Dalsze losy uczniów nie są znane i na ten moment trudno powiedzieć, czy wrócą oni we wrześniu na zajęcia do sal lekcyjnych. Jedno jest jednak pewne. W nowym roku szkolnym w planie zajęć pojawi się nowy przedmiot. Nauczyciele poszczególnych placówek zaczną wykładać język łaciński i kulturę antyczną.

Koronawirus spowodował poważne zmiany w systemie edukacyjnym. Wszystkie szkoły, uczelnie wyższe i inne placówki tego rodzaju zostały zamknięte, a kształcenie uczniów przeniosło się do domów. Spekulacje dotyczące powrotu do stacjonarnego nauczania pojawiają się co chwilę. Niestety żadna z nich nie może w stu procentach potwierdzić, czy polska szkoła ponownie zostanie otwarta. Zamiast tego MEN informuje o zupełnie innej zmianie. Okazuje się, że w uczniowie poszczególnych placówek będą uczyli się nowego przedmiotu.

Adam Małysz wyznał całą prawdę. Opowiedział, jak przebiegała u niego chorobaAdam Małysz wyznał całą prawdę. Opowiedział, jak przebiegała u niego chorobaCzytaj dalej

Szkoła będzie miała w planie nowy przedmiot. MEN tłumaczy powody tej zmiany

Jak podaje Wirtualna Polska, w Dzienniku Ustaw RP pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące szkolnictwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się bowiem na wprowadzenie nowego przedmiotu. Od września 2020 roku polska młodzież będzie uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Obowiązek będzie dotyczył jednak tylko niektórych uczniów.

Na łacinę i kulturę antyczną placówki edukacyjne będą miały przeznaczać jedną godzinę tygodniowo dla każdej klasy. Zdaniem Ministerstwa pomoże to uczniom w zrozumieniu oddziaływania języka łacińskiego i kultury rzymsko-greckiej na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. MEN zapewnia o atrakcyjności tych zagadnień.

- MEN tłumaczy, że rolą przedmiotu jest "wyposażenie uczniów w umiejętność czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów" – czytamy na portalu WP Wiadomości.

Dzisiaj grzeje: 1. Koszmar rodziny Stuhrów. Syn aktora otrzymuje straszne wiadomości

2. Policjanci nie odpuszczają, surowe kary sypią się w całym kraju. Już 19 tys. Polaków straciło prawo jazdy

Zmiany ustanowione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej mają dotyczyć wybranych uczniów. Na liście znalazła się młodzież, która uczęszcza do liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej II stopnia. Ostatnie zdanie w tym temacie będą mieli jednak dyrektorzy wymienionych placówek. To oni zadecydują, czy w ich szkołach będą realizowane zajęcia z łaciny i kultury antycznej. Przedmiotami alternatywnymi mają być: plastyka, muzyka i filozofia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna decyzja MON. Trasa S8 zmieni nazwę, będzie bardzo historyczna
  2. Nieludzkie, nowy mąż nie chciał pasierbicy, więc matka spakowała 2-latkę i zostawiła w domu opieki społecznej. Łzy same cisną się do oczu;
  3. Tragedia w województwie łódzkim. Nastolatka zginęła na oczach bliskich
  4. Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września
  5. Choroby, które można pomylić z rakiem. Ich objawy są identyczne
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł