Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli

szkoła dwa tygodnie później
fot. https://unsplash.com/ kyo azuma
Autor Natalia Niewczas23.08.2020

Szkoła, zgodne z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, ma otworzyć swe podwoje wraz z początkiem września. Im bliżej jednak do wyznaczonego terminu, tym mocniej wybrzmiewają pełne niepokoju głosy wielu rodziców i nauczycieli. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pozwala spojrzeć im na plany resortu przychylnym okiem.

Szkoła powinna wznowić tradycyjną formę nauczania zdecydowanie później, niż 1 września - tak brzmi obecnie propozycja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Stowarzyszenie apeluje o opóźnienie roku szkolnego o całe dwa tygodnie. Wszystko zależy od ostatecznej decyzji ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego.

Sceny jak z horroru. Znaleziono zwłoki ukryte w popularnym sklepieSceny jak z horroru. Znaleziono zwłoki ukryte w popularnym sklepieCzytaj dalej

Szkoła dopiero od połowy września

Szkoła po prostu nie jest w stanie zapewnić uczniom i pracownikom należytego bezpieczeństwa - o trudnej sytuacji placówek oświatowych wypowiedział się przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty Marek Pleśniar. Jak twierdzi, opublikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej lista dziesięciu zasad, mających zapewnić odpowiednie standardy sanitarno-epidemiologiczne (w tym zalecenia zachowania przestrzeni między uczniami), nie jest dostosowana do szkolnych realiów.

- Nie ma szans, by powrót do szkół odbył się naprawdę bezpiecznie. Dyrektorzy szkół nie są w stanie spełnić wytycznych, bo nie dysponują taką przestrzenią, by zapewnić dystans społeczny; mówią też, że przygotowane wytyczne i przepisy pokazują dużą nieznajomość szkoły - wyjaśnia Marek Pleśniar.

Według doniesień portalu popularne.pl wobec zaistniałej sytuacji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty sugeruje opóźnienie otwarcia placówek edukacyjnych o dwa tygodnie. Dodatkowych czternaście dni miałoby pełnić funkcję kwarantanny, dzięki której uczniowie powracający z miejsc oznaczonych szczególnym zagrożeniem epidemiologicznym (a więc potencjalnie zarażeni COVID-19) nie przenosiliby wirusa na innych.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli

2. Został jeszcze niecały tydzień. Potem 1400 zł może przejść ci koło nosa

Aprobatę dla pomysłu autorstwa Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wyraziło już wielu epidemiologów. Obliczenia Centrum pokazały bowiem, że wznowienie edukacji stacjonarnej we wszystkich placówkach w Polsce mogłoby przyczynić się do znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa (nawet do kilku tysięcy nowych przypadków dziennie).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót ograniczeń pod Warszawą. Grozi im żółta strefa, sytuacja jest zła
  2. Nietypowy przepis na mizerię zachwyci każdego. Dodatkowy, niespodziewany składnik robi robotę
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł