szkoła zmiany
unsplash.com/Mladen Borisov
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Zacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą Polskę

Dnia 26 października wejdą w życie ważne zmiany, szkoła będzie funkcjonować inaczej, niż dotychczas. Epidemia od wielu miesięcy dezorganizuje codzienność Polaków, utrudnienia nie ominą także najmłodszych. Wzrost liczby zakażeń zmusił władze do ponownego wprowadzenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Choć szkoła otworzyła się dla uczniów, zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, dnia 1 września, dynamiczny rozwój sytuacji epidemiologicznej oznaczał ponowne wprowadzenie i rozszerzenie zakresu edukacji zdalnej. Od poniedziałku 26 października zajęcia dla klas IV-VIII będą odbywały się przez Internet.

Nowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuNowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuCzytaj dalej

Polska szkoła w obliczu epidemii

Poważne zmiany nie ominą polskich szkół. Od samego początku, gdy MEN ogłosiło swoją decyzję w sprawie planowanego na dzień 1 września otwarcia placówek, wielu rodziców i nauczycieli podchodziło do nich z dużym sceptycyzmem. Teraz na tryb edukacji zdalnej będą musieli przejść niemal wszyscy polscy uczniowie.

Jak podaje portal warszawa.twoje-miasto.pl, zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami klasy IV-VIII przechodzą na edukację zdalną. Na lekcje do szkoły wciąż będą przychodzić jednak dzieci uczące się w klasach I-III. Z zajęć w trybie stacjonarnym skorzysta także jeszcze jedna grupa najmłodszych - przedszkolaki.

W sprawie zaistniałej sytuacji zabrała głos między innymi wiceprezydent Warszawy. Jak zaznacza, jeszcze niedawno nie brakowało rozwiązań dotyczących dalszego funkcjonowania szkół - teraz mamy już jednak do czynienia z lawiną.

- Było kilka rozwiązań do wyboru. Można było od razu we wrześniu wprowadzić nauczanie hybrydowe albo przedłużyć wakacje i opóźnić rozpoczęcie roku szkolnego. Sugerowały to zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół. Nie wysłuchano nas. Teraz ta lawina nabrała już rozpędu i mamy kilkadziesiąt zakażeń dziennie, łącznie ponad 400. Z dnia na dzień pogarsza się też sytuacja w przedszkolach - wyjaśnia Renata Kaznowska.

Trudną sytuację polskich szkół obrazują między innymi dane zebrane z placówek znajdujących się na terenie Warszawy. Od dnia 1 września w stolicy odnotowano 198 zakażeń koronawirusem u nauczycieli, 178 u uczniów, a także 29 przypadków zachorowania na COVID-19 u pracowników administracji i obsługi.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Dotarliśmy do kobiety zrzuconej ze schodów kościoła na proteście. Jej relacja oburza, doszło do niewyobrażalnych scen
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Weszli do szkoły i otworzyli ogień. Nie żyje przynajmniej ósemka dzieciWeszli do szkoły i otworzyli ogień. Nie żyje przynajmniej ósemka dzieciCzytaj dalej

Wiceprezydent Warszawy nie kryje, że większe wsparcie dla szkół to coś, czego oczekuje od państwa. Chodzi także o możliwość testowania grona pedagogicznego na obecność koronawirusa.

- Oczekujemy jak najszybszego wprowadzenia obowiązkowych testów dla naszych nauczycieli i uczniów pozostających w trybie nauki stacjonarnej, ale wracających z kwarantanny oraz zwiększenia subwencji oświatowej na doposażenie szkół, uczniów i nauczycieli w komputery i laptopy. Jak na razie państwo przekazało nam środki na zakup 183 komputerów, co nie wystarczy nawet dla jednej szkoły - mówi Renata Kaznowska.

Dnia 24 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 13 tys. zakażeń koronawirusem. Tego samego dnia resort poinformował o śmierci kolejnych 179 zakażonych COVID-19 pacjentów. W Polsce stale przybywa również ozdrowieńców - z choroby COVID-19 wyleczono już bowiem ponad 109 tys. osób.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega. "Wydolność służby zdrowia już się skończyła"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetami
  2. Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesienia
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Zakaz dla Polaków od 2 listopada, dotyczy przemieszczania się. Wszystko przez covid, zaskakująca decyzja Chin
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł