Szkoła od września według wytycznych GIS
unsplash.com/Ivan Aleksic
Autor Barbara Bujar - 28 Lipca 2020

GIS wydał najnowsze wytyczne dla szkół. Poważne zmiany w dotychczasowych działaniach

Szkoła we wrześniu najprawdopodobniej znów zostanie otwarta dla swoich uczniów. Choć ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść dopiero w połowie sierpnia, Główny Inspektorat Sanitarny podał już wytyczne, które będą w niej obowiązywały. Dzieci i młodzież nie będą podlegać kontroli temperatury, koniecznie nie będą także maseczki i rękawiczki. Pewne zasady zostaną jednak wprowadzone.

Edukacja, która z powodu pandemii koronawirusa przeniosła się do domów, ma znów odbywać się w szkołach. Takie rozwiązanie cieszy wiele osób, jednak na potwierdzenie tej informacji każda z nich będzie musiała jeszcze poczekać. Jeżeli sytuacja epidemiczna w Polsce nie ulegnie pogorszeniu, a stacjonarne lekcje nie będą stanowić ryzyka zachorowania, w sierpniu zapadnie ostateczna decyzja o rozpoczęciu roku szkolnego w placówkach. Każda szkoła będzie jednak zobowiązana do przestrzegania specjalnych wytycznych, które sformułował GIS.

Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusemŁukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusemCzytaj dalej

Szkoła na nowych zasadach. GIS podał wstępne wytyczne

O wrześniowym powrocie uczniów do szkół mówi się od dłużego czasu. Choć jeszcze niedawno sprawa stała pod znakiem zapytania, dziś znamy już szczegóły. Jako jeden z pierwszych głos zabrał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Podczas poniedziałkowej rozmowy dla RMF FM poinformował, że bardzo chciałby, abu uczniowie mogli znów zasiąść w szkolnych ławkach, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w sierpniu. Zastrzegł przy tym, że będzie ona zależna od sytuacji epidemicznej w naszym kraju.

- To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - jego słowa cytuje RMF24.

Mężczyzna poinformował, że wszystkie ważne kwestie muszą zostać także przedyskutowane z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dopiero w porozumieniu z nimi rząd będzie mógł mówić o jakiejkolwiek decyzji. Okazuje się, że jedna z nich już zapadła. Jak informuje RMF24, GIS sporządził wstępne wytyczne, które w przypadku otwarcia placówek edukacyjnych, będą w nich obowiązywały. Brakuje w nich maseczek i mierzenia temperatury.

Zarówno rząd, jak i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowują się na stacjonarne rozpoczęcie roku szkolnego. Z tego powodu pojawiły się już wstępne zasady, które będą musiały być przestrzegane przez uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników administracyjnych. Jak się okazuje, zabrakło w nich obowiązku noszenia maseczek. Te wymagane będą jedynie podczas dużych zgromadzeń, jak np. akademia czy apel. Młodzież nie będzie także poddawana kontroli temperatury ciała. W zamian za to rząd oczekuje czegoś innego.

Z podanych informacji wynika, że uczniowie będą musieli często myć ręce, sale lekcyjne będą wietrzone na każdej przerwie, a zajęcia, możliwie jak najczęściej, będą odbywały się na świeżym powietrzu. Dodatkowo zostanie zachowany stały kontakt z rodzicami, aby w razie potrzeby mogli oni szybko odebrać swoje dziecko, które zgłosi złe samopoczucie.

- Taki uczeń powinien zostać odizolowany i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem - tłumaczył rzecznik GIS, Jan Bondar.

W pogotowiu cały czas będzie oczywiście powiatowy inspektor sanitarny, który w przypadku ewentualnego stwierdzenia zakażenia COVID19 podejmie wraz z dyrektorem placówki decyzję o jej zamknięciu.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Najdroższe psy na świecie. Oczarowują swoim wyglądem i kosztują fortunę

- Koniec z przychodzeniem do szkoły z przeziębieniem, każda infekcja musi być przechorowana w domu (...) To co jest nagminne, co było nagminne w poprzednich latach, to to, że ludzie z infekcją szli do pracy czy do szkoły. To będzie element najtrudniejszy - czytamy jego wypowiedź.

Dodatkowa ochrona zostanie nałożona na nauczycieli po 50. roku życia. Według wstępnych wytycznych będą oni zwolnieni z prowadzenia zajęć w licznych grupach. Dodatkowo każdy z nich wyposażony powinien być w maseczkę i rękawiczki. Pracownicy administracyjni będą mieli mozliwość pracy zdalnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje Andrzej Cisowski. Nic nie dało się zrobić, śmierć zabrała go młodo
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. Mąż Magdaleny Ogórek został oskarżony. Szykuje się gigantyczny skandal
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł