Szkoła: zmiany w rozpoczęciu roku szkolnego
unsplash.com/Element5 Digital
Autor Barbara Bujar - 29 Sierpnia 2020

Powrót do szkół przełożony? Rodzice powinni wiedzieć, poważne zmiany w konkretnych placówkach

Szkoła wraca do nauczania stacjonarnego. Decyzją Ministerstwa Edukacji już 1 września uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny w placówkach. Niestety, nie wszyscy będą mieli taką możliwość. W związku z trwającą nadal epidemią koronawirusa i pojawiającymi się wieloma wątpliwościami dyrektorzy podjęli ważne decyzje. Apele w poszczególnych szkołach zostaną odłożone w czasie.

Szkoła to jedna z instytucji, która mocno ucierpiała na epidemii koronawirusa. Uczniowie opuścili sale lekcyjne w marcu, a semestr zakończyli już w domu. Mimo wielu starań edukacja zdalna sprawiała wiele utrudnień, których doświadczały nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Wszyscy czekali więc na moment, w którym znów zadzwoni szkolny dzwonek. Nie spodziewali się jednak, że nastąpi to w okresie, kiedy dobowe raporty zachorowań będą tak wysokie.

Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alertNajwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alertCzytaj dalej

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Nie każda szkoła rozpocznie go 1 września

Od samego początku epidemia koronawirusa przeszła przez wiele etapów. Zdarzały się dni, kiedy dobowa ilość zachorowań malała, ale były też takie, kiedy znacznie rosła. W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia znów nie przekazuje nam dobrych informacji. Przypomnijmy, że w ciągu ostatniej doby testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 759 osób. Obecna sytuacja sprawia, że wiele osób obawia się jej dalszego rozwoju. Szczególnie zaniepokojeni są rodzice, którzy już w przyszły wtorek zaprowadzą swoje dzieci do szkół.

Jak donosi WTV, nie tylko rodzice obawiają się decyzji o powrocie do szkół, którą podjął niedawno szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski. Niepokój pojawia się także u nauczycieli, pozostałych pracowników placówek edukacyjnych, a nawet u samych uczniów. Choć ME zapewnia, że każda szkoła będzie wyposażona w niezbędne środki bezpieczeństwa, a lekcje będą prowadzone w sposób odpowiedzialny, wątpić zaczęli w to sami dyrektorzy. Niektórzy z nich postanowili przesunąć rozpoczęcie roku szkolnego. Mają do tego prawo.

Sytuacji epidemiologicznej najbardziej boją się szefowie placówek, którzy nie są w stanie wdrożyć wszystkich zaleceń Ministerstwa Edukacji. W związku z tym podjęli decyzję o przesunięciu w czasie apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny. Zgodnie z podanymi informacjami nie ma najmniejszych zastrzeżeń do takiego zachowania. Szefowie placówek w każdy roku otrzymują pulę dni, które mogą ustanowić wolnymi. Jeśli wykorzystają je już we wrześniu, nie potrzebują na to żadnej zgody resortu albo sanepidu.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Premier zwrócił się do emerytów. Ma ważne informacje na temat 13. i 14. emerytur

W większości placówek edukacyjnych rok szkolny rozpocznie się jednak planowo. W takich miejscach 1 września odbędzie się uroczysty apel, a dzień później uczniowie wezmą udział w pierwszych lekcjach. Pedagodzy wytłumaczą im dokładne zasady bezpieczeństwa, a szkoły zostaną wyposażone w odpowiednie środki ostrożności.

Rok szkolny z tygodniowym opóźnieniem rozpocznie się w Sławnie, na to rozwiązanie zdecydowały się dwie placówki: szkoła podstawowa nr 2 i 3. Z kolei w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 4 im. bł. Marceliny Darowskiej w Warszawie zajęcia także rozpoczną się tydzień później - wszystko z powodu siostry dyrektorki, która wróciła z urlopu zarażona. W Szkole Podstawowej nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim zajęcia mają rozpocząć się zgodnie z planem, pomimo tego, że 24 sierpnia pojawiły się potwierdzone informacje o chorobie dwóch pracowników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zmienił zdanie. Chodzi o zakaz lotów
  2. Ojciec nowych gwiazd show TVN był kryminalistą. Niespodziewana sytuacja w "Top Model"
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł