szkoła propozycja
pixabay.com/Alexandra_Koch
Autor Natalia Niewczas - 29 Października 2020

Polscy nauczyciele reagują na duży przyrost zakażeń. Zaproponowali niecodzienne rozwiązanie

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej polska szkoła powróciła do stacjonarnego trybu nauczania dnia 1 września. To rozwiązanie od początku wzbudzało liczne wątpliwości ze strony nauczycieli i rodziców. Ponieważ zakażeń przybywa, pedagodzy coraz bardziej martwią się o swoje bezpieczeństwo.

W czasach epidemii szkoła stanowi potencjalne źródło zakażeń nowym patogenem - zagrożenie z pewnością czują nauczyciele, którzy ostatnio jawnie wyrazili swoje zaniepokojenie. Zarząd małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego zaproponował wdrożenie niecodziennego rozwiązania, chodzi o ferie zimowe.

Europejskie państwo zamyka granice z Polską. Decyzja może utrudnić życie wielu obywatelomEuropejskie państwo zamyka granice z Polską. Decyzja może utrudnić życie wielu obywatelomCzytaj dalej

Polska szkoła w obliczu epidemii

Epidemia to dla polskiej szkoły prawdziwe wyzwanie, podobnie jak samo zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i wszystkim pracującym w niej osobom. W związku ze znacznym przyrostem zakażeń, jaki obserwujemy w ostatnim czasie w naszym kraju, związkowcy z krakowskiego oddziału ZNP wysłali do małopolskiego wojewody ważną petycję.

Jak podaje portal parenting.pl, na biurko wojewody małopolskiego Łukasza Kmity trafiła przygotowana przez krakowski oddział ZNP petycja, w której szczególną uwagę zwracano na pogarszającą się sytuację polskich nauczycieli. Według doniesień ZNP każdego dnia przybywa nawet 200 pracowników szkół będących na zwolnieniu lekarskim.

Dalsza część petycji zawiera informacje o tym, iż ponad 30% pracujących w szkołach nauczycieli znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka infekcji i ciężkich powikłań ze względu na wiek. W związku z powyższym Małopolski ZNP domaga się podjęcia konkretnych działań mających na celu zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19 wśród pracowników szkół, w tym reorganizację roku szkolnego. Dotyczy to również ferii zimowych.

Zaproponowano przesunięcie ferii zimowych na listopad. Proponowana data rozpoczęcia przerwy od zajęć lekcyjnych to 2 listopada.

- Wnioskujemy o rozważenie możliwości reorganizacji roku szkolnego - tak by w przypadku pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Małopolsce wprowadzić dwutygodniowe ferie jesienne, np. od 2 listopada. (...) Naszym zdaniem takie działanie może skutkować spadkiem liczby zakażeń i pozwoli odciążyć system opieki zdrowotnej - czytamy w petycji.

Dzisiaj grzeje: 1.Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał
2.1500 zł od rządu co miesiąc. Sejm zdecydował, jakie są warunki?
3. Pierwsze objawy miażdżycy. Nie wolno ich lekceważyć

Czy wprowadzenie kolejnego lockdownu to skuteczne rozwiązanie? Polski specjalista zabiera głosCzy wprowadzenie kolejnego lockdownu to skuteczne rozwiązanie? Polski specjalista zabiera głosCzytaj dalej

Propozycja Małopolskiego ZNP nie została przyjęta entuzjastycznie przez związkowców z pozostałych regionów kraju. By zaproponowana przez ZNP zmiana w funkcjonowaniu szkół była w ogóle możliwa, niezbędna jest oficjalna zgoda Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Obawy przedstawicieli szkół nie wydają się bezpodstawne zwłaszcza w obliczu ostatniego przyrostu zakażeń. W czwartek 29 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 20 tys. nowych zachorowań na COVID-19.

Warto przypomnieć, że w Polsce stale przybywa również tak zwanych “ozdrowieńców”. Za wyleczonych uznaje się bowiem łącznie ponad 129 tys. pacjentów.

Episkopat Polski właśnie przekazał. Nie żyje znany polski biskupEpiskopat Polski właśnie przekazał. Nie żyje znany polski biskupCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrój
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest "bardzo dziwna cząsteczka", wyjątkowe odkrycie
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Pilna konferenca premiera. Podjął decyzję ws. lockdownu
  7. Minister Zdrowia zachwycony tempem budowy szpitala tymczasowego. Rząd szykuje niespodziankę dla lekarzy

Następny artykuł