Szpital musiał zamknąć jeden z oddziałów
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 4 Stycznia 2020

Szpital musiał zamknąć oddział. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia

Szpital został zmuszony do połączenia dwóch oddziałów w jeden, po tym, jak wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia. Na podobny ruch zdecydowała się również część pielęgniarek.

Szpital w Chorzowie zaledwie dwa lata temu otworzył swój nowy pawilon, co niezwykle ucieszyło pracowników oddziału chorób wewnętrznych. Dzięki nowej przestrzeni można było podzielić internę na dwa oddział A i B. Niestety latem ubiegłego roku pojawiły się problemy dotyczące finansów, a dokładniej stawki za dyżury dla lekarzy.

Teraz dyrekcja została zmuszona do ponownego połączenia obu oddziałów jeden i przeniesienia wszystkich chorych do starego budynku. Wszystko przez problemy kadrowe, ponieważ wszyscy lekarze z interny położonej w nowym pawilonie złożyli wypowiedzenia. Na taki sam ruch zdecydowała się również część pielęgniarek.

Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikNie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki BudzikCzytaj dalej

Szpital w Chorzowie zamyka nowy oddział

Jak podaje portal abczdrowie.pl, za tak zwany tępy dyżur chorzowski szpital płacił 60 złotych, a za ostry 70. Niestety takie stawki nie opłacały się lekarzom, ponieważ nawet w pobliskich placówkach bez problemu można było znaleźć ofertę wyższą o 30, czy nawet 40 złotych.

W tej sytuacji lekarze wystąpili do dyrekcji z prośbą, aby przydzielać im mniejszą ilość dyżurów, lub podnieść stawki. Zarząd przystał na tę drugą opcję, oferując, podwyższę w wysokości 10 złotych, jednak nie przeprowadził z lekarzami żadnych negocjacji, a postawił ich przed faktem dokonanym. Na pracowników oddziału czekały już odpowiednie aneksy do umów, jednak większość z nich nie zdecydowała się na ich podpisanie.

- Od sierpnia zacząłem zgłaszać dyrekcji problem z obsadzeniem dyżurów. Zaczęliśmy tracić ludzi, których udało mi się pozyskać wcześniej przez półtora roku. Lekarze poprosili panią dyrektor o rozmowę dotyczącą podwyżki. Różnica była kilkudziesięciu procent. W aglomeracji śląskiej szpitale są oddalone od siebie zaledwie o kilkanaście kilometrów, więc nie tak trudno znaleźć inny szpital, który lepiej płaci – mówi były ordynator interny B dr Robert Świderski.

Pacjenci z interny B zostali przeniesieni do starej części budynku i już w lutym oddział ma zostać oficjalnie zamknięty. Jak podkreśla w rozmowie z portalem abczdrowie.pl, dr Świderski, lekarze potraktowali przenosiny jak karę i zaczęli składać wypowiedzenia. Były ordynator również to zrobił. W ten sposób oddział został pozbawiony wszystkich specjalistów.

- Nie chcę sprowadzić problemu do tego, że to był konflikt o jakąś kwotę. Tu nie o to chodzi, żeby w każdym kolejnym szpitalu dali o dziesięć złotych więcej. Ja mogę pracować za dziesięć złotych mniej, ale jak wiem, że jest dobra atmosfera, wiem, że mam dobre zaplecze diagnostyczne, wiem, że mam dobrych specjalistów z innych dziedzin. W dzisiejszych czasach stawki są na tyle dobre, że można pracować za trochę mniejsze pieniądze. Natomiast ta stawka nie może odbiegać o 60-70 proc. od stawek rynkowych – podsumowuje dr Robert Świderski.

Mimo przenosin pacjentów i drastycznego zmniejszenia liczby lekarzy w placówce szpital zapewnia, że oddział chorób wewnętrznych pracuje w normalnym trybie, a połączenie oddziałów było decyzją, która miała ułatwić zarządzanie nim.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy wszyscy świętowali Nowy Rok, nikt nie miał pojęcia o tragedii. Nie żyje 21-letnia artystka
  2. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  3. Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiu
  4. Cebula nie tylko na przeziębienie. Po przyłożeniu jej do swojej skóry szybko poczujesz ulgę
  5. Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznie
  6. Wszyscy myśleli, że opętał ją szatan. Dopiero na intensywnej terapii odkryli, co działo się z jej mózgiem, tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Następny artykuł