Szpital: problemy kadrowe mogą się pogłębić
fot. pixabay.com/Vithas
Autor Karol Zaborowski - 11 Listopada 2019

Problemy kadrowe w służbie zdrowia są jeszcze poważniejsze. Niedługo zabraknie nie tylko lekarzy

Szpital do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości personelu, który będzie mógł opiekować się pacjentami. Niestety w ostatnim czasie w całej Polsce panuje prawdziwy deficyt lekarzy, przez co zamykane są kolejne oddziały. W przyszłym roku problem ten poszerzy się o kolejne zawody medyczne.

Praktycznie co kilka dni w mediach pojawia się kolejna informacja, że dany szpital zamknął lub wstrzymał pracę jednego ze swoich oddziałów. Wedle szacunków w całym kraju brakuje ponad 50 tysięcy lekarzy. Czas potrzebny do odpowiedniego wyszkolenia personelu medycznego jest długi, a wiele osób kończących studia w tym kierunku decyduje się na pracę za granicą ze względu na lepsze zarobki.

Nie jest to jedyny problem, który pojawił się w polskiej służbie zdrowia, ponieważ średnia wieku w niektórych zawodach medycznych od dłuższego czasu wzrasta. To sprawia, że w przyszłym roku w szpitalach będzie brakować nie tylko lekarzy, ale i pielęgniarek.

Białe grudki na ciele są objawem choroby zakaźnej. Do zarażenia się wystarczy dotykBiałe grudki na ciele są objawem choroby zakaźnej. Do zarażenia się wystarczy dotykCzytaj dalej

Szpital bez personelu

Już teraz jedna trzecia lekarzy, którzy są aktywni zawodowo, mają osiągnięty wiek emerytalny. Oznacza to, że w nadchodzących latach ilość lekarzy, którzy faktycznie będą pracować w szpitalach, spadnie jeszcze bardziej. Nie wróży to najlepiej kondycji polskich szpitali.

Niestety w pozostałych zawodach medycznych nie jest lepiej. Jak podaje portal okopress.pl, ponad 40% pielęgniarek, które obecnie pracują w zawodzie w przyszłym roku, przejdzie na emeryturę. Doprowadzić to może do jeszcze większego przestoju w pracach wielu placówek w całej Polsce.

Niestety wiele osób kończących studia pielęgniarskie decyduje się na pracę poza granicami Polski lub szybko rezygnują ze swojego wyuczonego zawodu. Jest to wywołane niskimi zarobkami, a także trudem, jaki trzeba włożyć, w opiekę nad pacjentami. Niestety niektórzy nie zdają sobie nawet z tego sprawy, ile wysiłku i samozaparcia musi mieć w sobie osoba chcąca wykonywać taki zawód.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kształt płatka ucha dużo mówi o zdrowiu. Znak Franka jest objawem wielu poważnych chorób
  2. Dlaczego pacjentki nie powinny mieć pomalowanych paznokci? Powód jest bardzo prosty
  3. Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancję

Następny artykuł