Szpital zmaga się z problemem braku personelu
unsplash.com/Irwan iwe
Autor Barbara Bujar - 14 Października 2020

Sytuacja staje się dramatyczna. Poważne braki w polskich szpitalach

Polski szpital mierzy się w ostatnim czasie z wieloma problemami. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną coraz więcej pacjentów wymaga opieki i odpowiedniego sprzętu. Niestety w niektórych przypadkach możliwości udzielenia im pomocy okazują się niewielkie. O szczegółach sytuacji panującej w polskich placówkach medycznych opowiedziała w rozmowie z Medexpressem wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Mariola Łodzińska.

Sytuacja, w której znalazł się każdy polski szpital, jest coraz gorsza. Powodem tego jest szalejąca epidemia koronawirusa, która w ostatnim czasie znacznie przybrała na sile. Jeszcze niedawno Ministerstwo Zdrowia informowało o kilkuset przypadkach zakażenia dziennie. Dziś stwierdza się ich po kilka tysięcy. Z raportu opublikowanego przez resort 13 października wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby obecność patogenu została potwierdzona u 5 068 pacjentów.

- Mamy 5 068 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia (…) Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób. (…) Liczba zakażonych koronawirusem: 135 278/3 101 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – czytamy na Twitterze.

Robiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduRobiła zwykłe zakupy. Kiedy tylko wyszła ze sklepu, zadzwoniła do sanepiduCzytaj dalej

Szpital w obliczu koronawirusa. Na oddziałach brakuje personelu

Rosnąca liczba zakażonych pacjentów jest wyzwaniem przede wszystkim dla medyków pracujących w polskich szpitalach. Wielu chorych wymaga bowiem hospitalizacji, a w placówkach coraz częściej słyszy się o braku miejsc. To jednak niejedyny problem, z jakim przychodzi zmagać się pracownikom medycznym na oddziałach zakaźnych. Według wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Marioli Łodzińskiej poważnym problemem są także braki kadrowe.

Jak przyznała kobieta w rozmowie z Medexpressem, wśród personelu medycznego duże braki obserwuje się między innymi w kadrze pielęgniarskiej. Osoby wykonujące ten zawód odczuwały wielki stres, a także brak wsparcia, chociażby finansowego, w tym trudnym okresie. Wiele z nich, jeśli miało taką możliwość, postanowiło odejść na emeryturę.

- Wiele pielęgniarek zdecydowało się przejść na emeryturę. Miały dość pracy w permanentnym stresie, w dodatkowym uposażeniu. Były także oburzone z powodu odebrania im zasiłku za pobyt na kwarantannie i braku wynagrodzenia za pracę z zakażonym pacjentem. W związku z tym na oddziałach brakuje wykwalifikowanej, doświadczonej kadry. Osoby, które dopiero wchodzą do zawodu muszą się wszystkiego nauczyć. Potrzebują czasu, aby zdobyć doświadczenie - powiedziała Łodzińska cytowana przez Medonet.

Brak wymaganej ilości pielęgniarek na oddziałach zakaźnych jest niebywale dużym problemem. To między innymi one zapewniają pacjentom profesjonalną opiekę i pomagają im w powrocie do zdrowia. Aby zapobiec ich rezygnacjom z pracy, NIPiP postanowiło zaapelować do Ministerstwa Zdrowia o godne traktowanie zespołu medycznego.

Dzisiaj grzeje: 1.Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne
2.Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych. Wiceminister Zdrowia ma inną propozycję, czy spodoba się Polakom?Zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych. Wiceminister Zdrowia ma inną propozycję, czy spodoba się Polakom?Czytaj dalej

- Priorytetem w Polsce powinna być ochrona zdrowia. Pozbawianie pielęgniarek dodatków za ciężką pracę spowoduje poważne konsekwencje w przyszłości. Coraz więcej osób będzie odchodzić z zawodu. Należy jak najszybciej uregulować prawnie te sprawy. Liczę, że MZ podejmie w najbliższym czasie odpowiednie działania - dodała Łodzińska.

Bunt wśród dyrektorów. Zaczynają zamykać szkołyBunt wśród dyrektorów. Zaczynają zamykać szkołyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest jeden szczegół w obowiązku noszenia maseczek. Wielu Polaków nie wie, kary są wysokie, trzeba uważać podczas zwiedzania i spacerów
  2. Niewiarygodne skutki erupcji Wezuwiusza w Pompejach. Naukowcy są zaskoczeni, doskonałe znalezisko
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Cudowny napar, który zrobisz w domu, zniweluje ból i obrzęki nóg. Wystarczy miesięczna kuracja i zapomnisz o problemie

Następny artykuł