Szpital po ataku hakerów
pixabay.com/ClaudiaWollesen
Autor Barbara Bujar - 18 Września 2020

Szpital zaatakowany przez hakerów. Nie żyje pacjentka

Szpital zaatakowany przez hakerów. Praca blisko 30 serwerów, z których korzystali pracownicy placówki, została sparaliżowana. Działania przestępców miały tylko jeden cel — uzyskanie okupu. Niestety, żaden z nich nie przypuszczał, że w trakcie żądań, któryś z pacjentów może potrzebować pilnej pomocy. Tak się stało. Pacjentka w stanie krytycznym, której lekarze nie umieli udzielić pomocy, zmarła w drodze do innej placówki.

Szpital położony w niemieckim mieście Duesseldorf stał się celem przestępców, którzy w zamian za okup postanowili zablokować działające w nim serwery. Ich działania wstrzymały nie tylko pracę systemów, ale także lekarzy. Medycy ze związanymi rękami musieli czekać na rozwiązanie problemu, którym zajęła się lokalna policja. Niestety, mimo natychmiastowego podjęcia interwencji przez służby, atak hakerów spowodował godzinne opóźnienie w działaniu szpitala. W tym czasie przywieziono do niego kobietę w stanie krytycznym. Zrezygnowani lekarze musieli odesłać ją do innej placówki.

Nie żyje 17 osób. Ponury raport Ministerstwa ZdrowiaNie żyje 17 osób. Ponury raport Ministerstwa ZdrowiaCzytaj dalej

Niemiecki szpital zaatakowany przez hakerów. Nie żyje kobieta, której lekarze nie mogli udzielić pomocy

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, do bulwersującego zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Kilka godzin wcześniej przed atakiem miała ostrzegać niemiecka federalna agencja cyberbezpieczeństwa (BSI). Obawy jej ekspertów były słuszne. Hakerzy zablokowali około 30 serwerów Szpitala Uniwersyteckiego w Duesseldorfie. W zamian za odblokowanie i ponowne umożliwienie pracy żądali zapłacenia okupu. Podobną wiadomość przekazali także pracownikom Uniwersytetu Heinricha Heinego, z którym szpital tworzy jedną filię.

Sprawą sparaliżowanych serwerów od razu zajęli się funkcjonariusze miejscowej policji. Wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że wstrzymanie pracy oddziałów szpitalnych może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Placówka zajmuje się bowiem wieloma pacjentami, których część jest w stanie krytycznym. Śledczy postanowili skontaktować się z przestępcami.

Próba kontaktu zakończyła się sukcesem. Hakerzy zostali poinformowani o tym, że zaatakowali szpital z oddziałem intensywnej opieki medycznej, gdzie zablokowanie serwerów jest dużo groźniejsze niż na uczelni. Cyberprzestępcy mieli przystać na prośby śledczych, wycofać swoje żądania i odblokować serwery. Niestety, w międzyczasie zdążyło dojść do tragedii. Pacjentka w stanie krytycznym, która trafiła do szpitala, musiała zostać odesłana do innej placówki. Ta znajdowała się jednak bardzo daleko. Kobieta zmarła.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Choć funkcjonariuszom policji udało się nakłonić hakerów do wycofania swoich działań, zatrzymanie ich było dużo większym problemem. Przestępcy nie odpowiedzieli już więcej na próby kontaktu funkcjonariuszy. Wciąż trwają czynności poszukiwawcze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł