Traktowanie polskich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Niewyobrażalne nagranie, włos się jeży na głowie

Szpital: realia w dobie koornawirusa
fot. pixabay.com/Parentingupstream
Autor Karol Zaborowski22.05.2020

Szpital ma obowiązek zapewnić odpowiedni komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo swoim pacjentom. Niestety do naszej redakcji dostarczono materiały, które pokazują, że te dwa kluczowe czynniki nie zawsze zostają spełnione.

Szpital w obecnych czasach jest prawdziwym polem walki, a wszystko przez panującą obecnie epidemię koronawirusa. Ze względu na wzrost liczby zachorowań, od początku epidemii w naszym kraju, wiele placówek medycznych musiało wprowadzić poważne zmiany w swoim funkcjonowaniu.

Do redakcji naszego portalu zostały anonimowo wysłane materiały pokazujące, jak wygląda transport pacjentów w jednym z Lubelskich szpitali. O komentarz w tej sprawie postanowiliśmy poprosić zarówno pracowników, którzy na co dzień muszą się zmagać z nowymi realiami, jak i zarząd szpitala.

O2: Koronawirus mutuje? Chińscy naukowcy zauważyli nowe objawy chorobyO2: Koronawirus mutuje? Chińscy naukowcy zauważyli nowe objawy chorobyCzytaj dalej

Lubelski szpital w dobie koronawirusa

Materiały, które nam dostarczono, dotyczą Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Widać na nich, że pacjenci przyjmowani w tak zwanej strefie brudnej, u których między innymi podejrzewa się zakażenie koronawirusem, są transportowani w mocno prowizorycznych warunkach.

Pacjenci transportowani są przy użyciu wózków siedzących oraz leżących, ale sama trasa, po której się przemieszają, nie przebiega wewnątrz budynku. Na nagrniu widać dokładnie, że pacjent jest transportowany na łóżku przez odkryty parking położony pod samym szpitalem.

Utworzony tymczasowo oddział, na który kierowani są pacjenci z podejrzeniem koronawirusa, nie znajduje się w głównym gmachu szpitala, ale w budynku obok. Jednak oba budynki są połączone ze sobą siecią tuneli. Mimo to, jak udało nam się ustalić, od dwóch miesięcy pacjenci są transportowani właśnie przez parking. Co więcej, chorzy do ochrony przed wiatrem i zimnem mają do dyspozycji jedynie jednorazową pościel z fizeliny.

- Transport pacjentów z obszaru obserwacyjnego SOR-u do pracowni CT i oddział obserwacyjno-zakaźnego jest rozwiązany w sposób "mocno" prowizoryczny, łamiący wszelkie zasady bhp oraz standardy opieki nad pacjentem a dla osób postronnych, będących świadkami mocno oburzający. Pacjenci są transportowani na wózku siedzącym lub leżance, po otwartym terenie placu remontowego, przejazd jest częściowo pod rusztowaniami, po placu wyłożonym kostką brukową, na stromych podjazdach przez wiatę, przez którą wieje silny wiatr. Jest maj i okres burzowy często pada deszcz, pacjenci nie mają praktycznie żadnej ochrony poza kocem jednorazowym z fizeliny, w porach nocnych temperatura sięga zera. Proszę sobie wyobrazić taki transport pacjenta w stanie krytycznym - wyznaje jeden z pracowników szpitala w rozmowie z naszym portalem.

Nasz rozmówca stwierdza, że takie procedury niosą niezwykle duże ryzyko dla pacjentów, ale również dla personelu, który w tym czasie jest odpowiedzialny za chorych.

Dzisiaj grzeje: 1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym

2. Nowoczesny rosół powoli wypiera staropolski przepis. Jeden dodatek sprawi, że domownikom oko zbieleje

- Transportowanie pacjenta w takich warunkach stwarza dużo niebezpieczeństw, zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego pod względem medycznym, prawnym i etycznym. Bardzo ciekawe czy na takie transporty zostały sporządzone odpowiednie procedury, aby zabezpieczyć prawnie personel medyczny. Przecież gdyby pacjent wypadł z łóżka i doznał śmiertelnych obrażeń czyja by to była wina i kto by za to wziął odpowiedzialność? - dodaje.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również zarząd szpitala, ale do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi mimo upływających dni.

Transport pacjentów

Transport pacjentów

Transport pacjentów

Transport pacjentów

Transport pacjentów

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać
  2. ”Ślub od pierwszego wejrzenia”: jedna z par spodziewa się dziecka. Tuż przed finałem wypłynęła zaskakująca wiadomość
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Problemy z dostępem do pieniędzy mogą mieć klienci aż 3 banków. Wśród nich największego w Polsce

Następny artykuł