Polacy chcą dymisji Szumowskiego
youtube.com/KancelariaPremiera
Autor Barbara Bujar - 1 Czerwca 2020

Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisji

Szumowski był podziwiany przez wielu Polaków, szczególnie podczas pierwszego etapu pandemii COVID-19. Jego poparcie wśród ludzi jednak spadło. Dziś za jego odwołaniem opowiada się ponad 40 proc. społeczeństwa. Powodów znajduje się coraz więcej. Jednym z nich są finanse rodziny Ministra Zdrowia.

Podczas początkowej fazy pandemii Łukasz Szumowski był w Polsce kimś w rodzaju bohatera czy obrońcy narodu. Wielu gromadziło się przed telewizorami, by obejrzeć jego konferencję i móc pochwalić kolejne słusznie wydane decyzje. Z informacji podanych na portalu popularne.pl wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości rozważali nawet jego kandydaturę w wyborach prezydenckich. Z czasem jednak ludzie zaczęli odbierać Ministra Zdrowa coraz bardziej negatywnie.

Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?Czytaj dalej

Szumowski w oczach Polaków traci swoją dobrą opinię

Popularność Szumowskiego drastycznie spadła, kiedy na jaw zaczęły wychodzić fakty związane z jego rodziną. Pierwszą falę krytyki spowodowała informacja o dotacji, jaką otrzymał brat ministra. Okazało się, że należącej do mężczyzny spółce OncoArendi Therapeutics przyznano 22 miliony złotych. Pieniądze wypłynęły z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które finansowane jest z budżetu państwa.

Afera nabrała tempa, gdy zaczęto interesować się żoną Łukasza Szumowskiego. Okazało się, że jest ona wspólniczką w opisanej wyżej spółce i przede wszystkim to ona zarządza sprawami finansowymi w rodzinie. Szumowski zaś uchodzi za człowieka skromnego, tak przynajmniej wynika z jego oświadczenia majątkowego. Ten fakt doprowadził do sporu pomiędzy ministrem zdrowa a Sławomirem Nitrasem z PO. Polityk nazwał żonę Szumowskiego „słupem”.

Na negatywny odbiór Szumowskiego wpłynęła również niefortunna sytuacja z wadliwymi maseczkami, które Ministerstwo Zdrowia kupiło za 5 milionów złotych. Oskarżenia w jego stronę padają też za powolną walkę z koronawirusem w Polsce.

Utratę poparcia Szumowskiego przez społeczeństwo potwierdzają odpowiedzi uzyskane w sondażu SW Research dla „Rzeczypospolitej”. Na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem minister zdrowia Łukasz Szumowski powinien zostać odwołany ze stanowiska w związku z stawianymi mu przez opozycję zarzutami?”, 40,1 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

Sam zainteresowany nie widzi w swoim postępowaniu niczego złego. Nie rozumie też oburzenia związanego ze sprawami finansowymi jego rodziny.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Ważny komunikat NFZ dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już 15 czerwca, podano kluczowe szczegóły

- To są czysto polityczne, awanturnicze doniesienia, które nie mają żadnego uzasadnienia poza kalendarzem wyborczym, bo te fakty były znane od dwóch, trzech lat i wtedy nie budziły niczyich emocji. Ja nie kontroluję ani nie nadzoruję w jakikolwiek sposób mojej żony. Mamy rozdzielność majątkową od 2008 r. - jego słowa czytamy na portalu popularne.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek
  2. Najgorsze znaki zodiaku w historii. Lepiej trzymać się od nich z daleka, są mistrzami manipulacji
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Ceny czereśni przyprawiają o zawrót głowy. Najbardziej luksusowy towar tego lata?

Następny artykuł