Szumowski: powrót obostrzeń
własne
Autor Klaudia Gaicka - 6 Sierpnia 2020

Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów

Szumowski określił dokładnie, których powiatów będą dotyczyć obostrzenia. Maseczki to nie jedyne co powraca. Okazuje się, że wielu Polaków będzie niezadowolonych z powrotu ograniczeń. Powiaty zostały podzielone na dwie strefy, w każdej będzie inaczej. Reszta Polski na tę chwilę pozostaje bez zmian.

Szumowski zapowiedział powrót obostrzeń w 19 powiatach. Jest to spowodowane liczbą chorych, która każdego dnia tam przybywa. Obostrzenia będą równe, w zależności od zagrożenia epidemicznego, które panuje w danym regionie.

Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpisWojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpisCzytaj dalej

Szumowski wyjaśnia nowe obostrzenia

Jak podaje portal Onet.pl, rozporządzenie wejdzie w życie od soboty. Od 1 września będzie też obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek. Zagrożone powiaty zostały podzielone na dwie strefy, żółtą (z mniejszą liczbą zakażeń) i czerwoną (większą).

- Okazuje się, że te największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400 - mówił Łukasz Szumowski na konferencji.

W tzw. czerwonych strefach znalazły się następujące powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik oraz wodzisławski.

W wymienionych regionach będzie m.in. nakaz noszenia maseczek (wszędzie), zakaz organizowania wesel większych niż na 50 osób, nie będzie można korzystać z siłowni, kin i wesołych miasteczek.

Dodatkowo sporemu ograniczeniu ulegnie liczba pasażerów, którzy będą mogli jednocześnie korzystać z komunikacji zbiorowej. Nawet połowa miejsc siedzących będzie musiała pozostać wolna.

- Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczona zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel - mówił Cieszyński.

W tzw. strefach żółtych znalazły się powiaty: wieruszowski, Jastrzębie-Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski, Przemyśl.

Szumowski zapowiedział, że po „zamknięciu” ognisk, sytuacja może się znacznie polepszyć. Zaznaczył, że na chwilę obecną nie jest planowane zamknięcie granic Polski.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Nowe tablice rejestracyjne od połowy lipca. Wprowadzili je w jednym celu

- Natomiast liczba chorych za granicą wzrasta, więc będziemy sytuację analizować na bieżąco. Rozważamy wprowadzenie przeprowadzania testów tym, którzy wracają z zagranicy - powiedział minister zdrowia.

Szef resortu podkreślił, że sytuacja w powiatach będzie cały czas poddawana analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Zdaniem Szumowskiego działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w Polsce wróciła do stabilnego stanu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o tragiczne wydarzenie
  2. Dziennikarze Wiadomości TVP stanęli przed sądem. Wiemy, jak się tłumaczyli
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł