Szumowski: zachodnie media o ministrze zdrowia
facebook.com/Prawo i Sprawiedliwość
Autor - 7 Czerwca 2020

Zachodnie media piszą o Łukaszu Szumowskim. Minister nie będzie zadowolony, gdy przeczyta

Szumowski stał się tematem niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung". Gazeta opisuje kontrowersje wokół polskiego ministra zdrowia, takie jak zakup maseczek ochronnych od instruktora narciarskiego, który szkolił Szumowskiego.

Szumowski stał się tematem niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung". Za zachodnią granicą pisze się o tym, jak w krótkim czasie zaczęto mówić o ministrze zdrowia w kontekście niejasnych interesów.

Florian Hassel, dziennikarz piszący dla gazety wydawanej w Monachium zwrócił uwagę na to, jaką pozycję Szumowski zyskał w czasie walki z epidemią koronawirusa. Jak zauważył Hassel, jeszcze niedawno media prześcigały się w opisywaniu życiorysu ministra, a po aferze maseczkowej opozycja próbowała doprowadzić do jego dymisji.

Czy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHOCzy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHOCzytaj dalej

Szumowski zyskuje rozgłos za granicą. Niemcy piszą o aferach wokół ministra

- Dwa i pół miesiąca temu Łukasz Szumowski był nową gwiazdą polskiej polityki, zdawał się nie do zatrzymania w drodze na szczyt - brzmi początek tekstu Floriana Hassela, umieszczony w "Süddeutsche Zeitung".

Dziennikarz opisuje pozycję, jaką Szumowski zyskał podczas epidemii koronawirusa. Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu Łukasz Szumowski jako minister zdrowia cieszył się ogromnym społecznym zaufaniem. W sondażach IBRiS wyprzedził nawet prezydenta Andrzeja Dudę.

Reporter "Süddeutsche Zeitung" opisał także tzw. aferę maseczkową. W tekście czytamy, iż polskie Ministerstwo Zdrowia w zastanawiających okolicznościach kupiło maseczki ochronne od instruktora narciarskiego, który szkolił Szumowskiego. Dodatkowo sprzęt ten nie miał certyfikatów. Jak wskazał Hassel, wzbudziło to podejrzenia o możliwy nepotyzm, a nawet korupcję.

Jak podaje portal natemat.pl, gazeta opisuje także kontrowersje związane z interesami rodziny Szumowskich. W "Süddeutsche Zeitung" napisano, iż według oświadczeń majątkowych oszczędności ministra wynoszą jedynie ok. 300 euro. Wspomniano również, iż kilka lat wcześniej Szumowski był właścicielem prawie jednej trzeciej holdingu Szumowski Investments, który głównie należy do jego brata. Florian Hassel opisał, jak biznes zyskał na finansowym wsparciu od państwa.

Niemiecki dziennik wspomina, że opozycja próbowała doprowadzić do dymisji ministra zdrowia, ale były to starania bezskuteczne, gdyż zdaniem Hassela decyzja w takich przypadkach nie jest podejmowana w parlamencie, ale w siedzibie PiS przez Jarosława Kaczyńskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Przez 5 dni piła sok z selera. Efekty okazały się zaskakujące

2. 80 tys. Polaków skazanych na niższe wynagrodzenie. Nawet 10% mniej przez 3 miesiące i żadnej premii

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności i odwołanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Głosowało 450 posłów. Za było 213 parlamentarzystów, przeciw - 237. Ponadto wnioskiem tym zajmowała się wcześniej sejmowa komisja zdrowia, która również go odrzuciła.

Florian Hassel stwierdził także, iż prezes PiS najwidoczniej uznał, że partia zbyt wiele zainwestowała w tworzenie “gwiazdorskiego” wizerunku Łukasza Szumowskiego, by odpuścić z tym w środku kampanii wyborczej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  2. Tragiczne zjawisko wraca do Polski? Nie żyje 20-letnia dziewczyna, jej kolega walczy o życie
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Union Berlin - Schalke Gelsenkirchen. Polak bohaterem Berlina, niezwykłe parady, pękamy z dumy

Następny artykuł