Szumowski wytypował miejsca, w których obecnie najczęściej dochodzi do zakażeń
East News/02.06.2020 Warszawa Komisja Zdrowia Rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrazenie wotum nieufnosci wobec ministra zdrowia Lukasza Szumowskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Lukasz Szumowski
Autor Barbara Bujar - 13 Sierpnia 2020

Ludzie nie zarażają się na ulicy. Szumowski zdradził, gdzie obecnie dochodzi do największej liczby infekcji

Szumowski wskazał dwa miejsca, w których dochodzi do najczęstszych zakażeń koronawirusa. Jego zdaniem źródło zachorowań nie znajduje się na ulicy i leży zupełnie gdzie indziej. Podczas rozmowy z TVN24 szef resortu zdrowia poinformował także, czy lista powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą zostanie rozszerzona.

Łukasz Szumowski kolejny raz podjął temat epidemii koronawirusa w Polsce. Podczas czwartkowej rozmowy z TVN24 mężczyzna poruszył ważne kwestie związane z niedawnym wzrostem dobowego przyrostu zachorowań. Przypomnijmy, że dzisiejszy raport znów nie był optymistyczny. Ministerstwo Zdrowia przykazało na Twitterze liczbę nowych przypadków, które zostały potwierdzone w ciągu ostatniej doby. Po raz kolejny przekroczyła ona 800.

- Mamy 811 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (181), mazowieckiego (148), małopolskiego (136), pomorskiego (61), wielkopolskiego (54), lubelskiego (46), podkarpackiego (46), łódzkiego (39), dolnośląskiego (23), podlaskiego (17), opolskiego (15), kujawsko-pomorskiego (14), świętokrzyskiego (12), warmińsko-mazurskiego (11), zachodniopomorskiego (6) i lubuskiego (2). Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 48-M Łańcut, 76-K Tychy, 89-M, 77-M, - podało MZ.

Wzrost emerytur nawet o 2400 złotych. Jest jednak jeden warunekWzrost emerytur nawet o 2400 złotych. Jest jednak jeden warunekCzytaj dalej

Wysoka liczba zakażeń COVID-19. Szumowski informuje, gdzie dochodzi do nich najczęściej

Jak donosi RMF24, Łukasz Szumowski wyznaczył dwie przyczyny, które w głównej mierze odpowiadają za tak wysoki wzrost zakażeń. Za pierwszą z nich uznał zakłady pracy, w których ludzie codziennie się gromadzą, dzięki czemu wirus z łatwością się rozprzestrzenia. Zdaniem szefa resortu zdrowia to właśnie zwiększona ilość wykonywanych testów wśród pracowników tych miejsc wpływa na przyrost dobowy, który z zaniepokojeniem obserwujemy w statystykach.

- Z jednej strony mamy przesiewy dużych zakładów pracy i to na pewno dorzuca pulę dodatnich wyników, ale z drugiej strony - trzeba to wyraźnie powiedzieć - rozluźnienie maseczkowo-sanepidowe - wyjaśnił.

Rozluźnienie maseczkowo-sanepidowe, o którym wspomniał Szumowski, wynika przede wszystkim z lekceważenia obowiązujących restrykcji. Polacy coraz częściej zaniedbują zasłanianie nosa i ust oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego. Przypomnijmy, że takie zachowanie może zostać ukarane mandatem, do którego wystawienia wyznaczone są odpowiednie służby.

W trakcie rozmowy szef MZ kolejny raz wspomniał o weselach i innych imprezach okolicznościowych. Mężczyzna uważa, że w takich okolicznościach nadal istnieje zwiększone ryzyko zakażenia.

- To jest takie zjawisko, które trudniej kontrolować niż duży zakład pracy, gdzie mamy wszystkie osoby w jednym miejscu. Niestety, widzimy zresztą, że ta epidemia w tej chwili lokalizuje się w obszarach, w których tradycyjnie są huczne, długie wesela, spotkania rodzinne itd. - przekazał.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Razem z L4 możesz mieć kontrolę w pakiecie. Dotąd zakwestionowali co trzecie zwolnienie lekarskie

Łukasz Szumowski podjął również temat żółtych i czerwonych stref, których lista ma być na bieżąco aktualizowana. Pytany, czy stanie się to w czwartek, odpowiedział, że powiaty, które będą spełniać odpowiednie kryteria, na pewno zostaną podane. Uspokoił jednak, że zdaniem Ministerstwa Zdrowia pandemia nie "rozlewa" się szeroko.

- Jeżeli jest powyżej 6 osób na 10 tys. nowych (przypadków), to mamy strefę żółtą. Jeżeli powyżej 12 (przypadków), to mamy strefę czerwoną. Podamy nowe wartości, ale nie widzimy, żeby to się rozlewało szeroko na Polskę, na szczęście. Z tego, co wiem - z analiz wczoraj i dzisiaj - mniej więcej liczba tych powiatów będzie podobna - wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Druzgocąca zbrodnia na urodzinach. Szczegóły dla osób o mocnych nerwach
  2. Dziennikarka TVN została napadnięta przez nietrzeźwego mężczyznę pod kościołem. Ujawniła szczegóły dramatycznej historii ze swojej młodości
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Odkrył, co znajduje się tuż pod stopami turystów na plaży w Kołobrzegu. Pomógł mu w tym wykrywacz

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł