Szumowski poinformował, kiedy czerwona Polska obejmie całą strefę
East News/Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 27.05.2020. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury Piotra Glinskiego oraz ministra zdrowia Lukasz Szumowskiego na temat znoszenia kolejnych obostrzen zwiazanych z epidemia koronawirusa. N/z: Lukasz Szumowski
Autor Barbara Bujar - 15 Sierpnia 2020

Łukasz Szumowski wyjawił, kiedy cała Polska może stać się czerwoną strefą. Czy niepokojący scenariusz może się spełnić?

Szumowski podał kolejne ważne informacje. Tym razem minister zdrowia odniósł się do czerwonej strefy, która od niedawna objęła powiaty o zwiększonym ryzyku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mężczyzna odpowiedział na obawy Polaków i poinformował, kiedy zagrożenie oraz dodatkowe obostrzenia mogą ogarnąć cały kraj. W swojej wypowiedzi nawiązał do pracy służb medycznych.

Łukasz Szumowski od wielu miesięcy stoi w naszym kraju na czele walki z epidemią koronawirusa. Pomimo wielu obowiązków systematycznie informuje Polaków o rozwoju sytuacji i najnowszych zmianach w obostrzeniach. Niedawną dużą aktualizacją okazało się wprowadzenie żółtej i czerwonej strefy, którymi objęte zostały powiaty i miasta na prawach powiatu o zwiększonym ryzyku rozprzestrzenienia się wirusa. Od 8 sierpnia mieszkańcy wyznaczonych obszarów muszą stosować się do dodatkowych restrykcji. Polacy obawiają się momentu, w którym czerwona strefa ogarnie cały kraj.

Sanepid zamyka kolejne kąpieliska nad Bałtykiem. Powodem nie jest jednak koronawirus, lecz inne zagrożenieSanepid zamyka kolejne kąpieliska nad Bałtykiem. Powodem nie jest jednak koronawirus, lecz inne zagrożenieCzytaj dalej

Czerwona strefa ogarnie cały kraj? Szumowski odpowiada

Od 8 sierpnia w Polsce wprowadzone zostały specjalne strefy. Czerwona, o której niedawno wspomniał Szumowski, obejmuje obecnie 9 powiatów i miast na prawach powiatu, w których ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest największe. Należą do nich następujące powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Ruda Śląska, ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój, wieluński oraz Rybnik. To właśnie w tych miejscach mieszkańcy muszą przestrzegać dodatkowych restrykcji.

W miejscach objętych czerwoną strefą obowiązuje całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, targów oraz kongresów. Wydarzenia kulturalne mogą odbywać się bez udziału publiczności, a mieszkańcy muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust we wszystkich przestrzeniach użytku publicznego. Dodatkowo wyznaczone zostały specjalne limity. W restauracjach może przebywać jedna osoba na 4 mkw., na siłowni jedna osoba na 10 mkw, a w weselach i innych imprezach okolicznościowych liczba osób została ograniczona do 50, z wyjątkiem obsługi.

Po obserwowanym ostatnio wzroście zachorowań Polacy obawiają się, że wymienione wyżej restrykcje w końcu obejmą cały kraj. Zastanawiają się, kiedy taka sytuacja mogłaby nastąpić. Jak informuje portal Webniusy, na to nurtujące pytanie postanowił odpowiedzieć Łukasz Szumowski. Szef MZ zrobił to podczas udziału w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN-u.

Dzisiaj grzeje: 1. Aktorka "M jak Miłość" trafiła do szpitala. Wiadomo, co się z nią dzieje
2. Skradzione setki tysięcy złotych zamienili na 14 sztabek złota. O złotej klatce w więzieniu mogą zapomnieć

Łukasz Szumowski uspokoił Polaków. Swoją wypowiedzią dał do zrozumienia, że na ten moment Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje rozszerzenia listy czerwonych powiatów na tak szeroką skalę. Zapytany o możliwy termin, w którym mogłoby się tak stać, odpowiedział, że póki polska służba zdrowia działa, nie ma powodów do obaw.

- Jedyny moment, gdy cała Polska zostałaby czerwoną strefą, to moment niewydolności służby zdrowia - stwierdził.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, nikt się nie spodziewał radykalnej zmiany. Zacznie się już w środę
  2. Pilne zmiany w emeryturach, może chodzić też o ciebie. W grę wchodzą niemałe dodatkowe pieniądze
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarza

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł