Szumowski ostrzeżenie
Screen Wirtualna Polska
Autor Klaudia Bochenek - 19 Sierpnia 2020

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?

Szumowski ustępuje już ze stanowiska ministra zdrowia, ale zanim zostanie wybrany jego następca, pokusił się na ostatnie medialne wywiady. W rozmowie z portalem "Money" w paśmie "To się liczy" zdradził, co on sam oraz rząd przewidują jeszcze tej jesieni. Ostrzeżenie dla milionów Polaków.

Łukasz Szumowski poświęcił dziś czas, aby wypowiedzieć się w temacie koronawirusa. To nadal gorący temat, tym bardziej, że zbliża się jesien - sezon zachorowań na grypę i obniżonej odporności Polaków. Niestety, ustępujący minister nie ma dobrych wieści.

Bagatelizowana choroba prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jakie są wczesne objawy zakrzepicy?Bagatelizowana choroba prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jakie są wczesne objawy zakrzepicy?Czytaj dalej

Szumowski ustosunkował się do szacunkowego wzrostu zakażeń

Łukasz Szumowski w rozmowie z Sebastianem Ogórkiem bez żadnych ogródek przyznał, że Ministerstwo Zdrowia rozpatrywało naprawdę czarne scenariusze w związku z ewentualną drugą falą zachorowań. Były minister ustosunkował się do danych, które opracowało Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Według szacunków wskaźnik R - czyli wskaźnik, który odpowiada za to, ile kolejnych osób zaraża chory na koronawirusa - jesienią ma wzrosnąć z 1,1 do nawet 2. Łukasz Szumowski został spytany, czy za kilka, kilkanaście tygodni będzie pojawiać się 1000 zakażeń dziennie.

- To zależy, bo nawet nie liczba jest tutaj istotna, tylko jest wzrost istotny. Jeśli będziemy mieć wzrost wykładniczy, czyli będziemy podwajali liczbę chorych, co 2-3 dni, to wtedy jest to groźnie, bo może zapchać system ochrony zdrowia. Tak naprawdę ten wskaźnik R mówi tylko o pewnej dynamice i oczywiście jeśli on będzie 2-3 no to będzie to groźne i trzeba będzie redukować ten wskaźnik.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty

Łukasz Szumowski przyznał także, że Ministerstwo Zdrowia brało pod uwagę różne czarne scenariusze, nawet ten z liczbą 1000 przypadków zarażeń dziennie. Gość "Money. To się liczy" zaznaczył, że regionalne wskaźniki są bardzo różne, a w działaniach podejmowanych przez resort liczy się również liczba osób aktualnie chorych.

- Jeżeli mieliśmy jedną osobę w województwie, a następnego dnia były dwie osoby w województwie, to mieliśmy wskaźnik R na poziomie 2, a tak naprawdę dwie osoby na województwo to jest żadna liczba. Tutaj nie tylko wskaźnik, ale parę innych czynników jest ważne - tłumaczy Łukasz Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle
  2. Justyna Żyła wytacza ciężkie działa przeciwko byłemu mężowi. "Nie jestem dumna z tego, co robię"
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł